Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-191/14a/06/AL
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-191/14a/06/AL
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
rolnicy
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy rolnik będący podatnikiem podatku od towarów i usług nabywając towary, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym mogą być zaliczane do środków trwałych może wykazać podatek naliczony VAT w deklaracji jako nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, mimo braku możliwości ich amortyzacji i ma prawo wystąpić o zwrot podatku zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 86 ust.1, art. 87 ust. 2 i 3, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 3 pkt. 2, art. 97 ust. 5 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:

stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 31.07.2006r. w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 zakupu środków trwałych uznał za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31.07.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i stanie faktycznym opisanym poniżej.

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik jest rolnikiem. Od stycznia 2006 r. Strona zarejestrowała się jako podatnik podatku od towarów i usług oraz jako podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć. Dokonuje zakupów maszyn i urządzeń potrzebnych do prowadzenia działalności rolniczej oraz prowadzi budowę hali magazynowej – chłodni. Kwoty z faktur dokumentujących ww. zakupy Strona ujmuje w poz. 44 i 45 deklaracji VAT-7 jako nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Strona występuje o zwrot podatku w terminie180 dni zgodnie z art. 97 ust. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy rolnik będący podatnikiem podatku od towarów i usług nabywając towary, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym mogą być zaliczane do środków trwałych może wykazać podatek naliczony VAT od tego nabycia w deklaracji jako nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, mimo braku możliwości ich amortyzacji i ma prawo wystąpić o zwrot podatku VAT zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 97 ust. 5 w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni. Zdanie drugie i trzecie art. 87 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Mając na uwadze fakt, iż Strona zarejestrowała się jako podatnik od towarów i usług od 01.01.2006 r., zgodnie z ww. artykułem, 97 ust. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług, wystąpiła o zwrot podatku w terminie 180 dni.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl art. 87 ust. 3 ww. ustawy, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie z powyższym, podatek naliczony, związany z nabywanymi przez podatnika towarami i usługami, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, podlega zwrotowi w terminie 60 dni. Brzmienie powyższego przepisu uniemożliwia jednak rolnikom skorzystanie z przyspieszonego 60 dniowego terminu zwrotu z tytułu zakupów środków trwałych. Przychody z działalności rolniczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W konsekwencji – towary nabywane przez rolników w ramach działalności rolniczej nigdy nie stanowią środków trwałych podlegających amortyzacji. Towary te należy traktować jako nabycie towarów i usług pozostałych i wykazywać w poz. 46 i 47 deklaracji VAT-7.

Podatnikowi przysługuje zatem zwrot podatku zgodnie z art. 87 ust. 3, z uwzględnieniem art. 97 ust. 5, jednakże nabywając towary i usługi związane z działalnością rolniczą, rolnik nigdy nie będzie mógł traktować ich jako środków trwałych oraz wartości niematerialnych podlegających amortyzacji i wykazywać je w poz. 44 i 45 deklaracji VAT-7. Nabywane towary należy traktować je jako nabycie towarów i usług pozostałych i wykazywać w poz. 46 i 47 deklaracji VAT-7.

Artykuł 88 ust. 1 pkt. 2) stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z kolei art. 88 ust. 3 pkt 2 stanowi, iż przepis wyżej cytowanego ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Uregulowania zawarte w ww. przepisach nie odnoszą się do Strony, bowiem Podatnik VAT nie będący podatnikiem podatku dochodowego nie zalicza na podstawie przepisów o podatku dochodowym zakupionych towarów do środków trwałych, bowiem te przepisy go nie dotyczą.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (31.07.2006 r.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj