Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/436/1/0001/07
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436/1/0001/07
Data
2007.02.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż wierzytelności
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie wierzytelności przez podmiot świadczący usługi pośrednictwa finansowego podlega opodatkowaniu?


Decyzja

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Spółki ... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 05.01.2007r nr DM/436-9/06/int-HB, udzielającego pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego - w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obrotu wierzytelnościami

  • odmawia się uchylenia postanowienia wymienionego organu podatkowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12.10.2006r. Spółka ... wystąpiła do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawiony został następujący stan faktyczny :

„Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi pośrednictwa finansowego. (...) Zgodnie z załączonym odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego działalność ta wpisana jest jako przedmiot PKD w dziale 3 rubryce 1 pkt 5 i 14 (...). Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Podatnik zamierza nabyć od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wierzytelności, które stanowią własne wierzytelności (...) Zbywca prowadzi działalność w zakresie obrotu zbożem i produktami paszowymi i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.”

W ocenie Spółki „opisane umowy sprzedaży wierzytelności nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.” Powołując treść art. 2 pkt 4 ustawy zdaniem wnioskodawcy „Najistotniejszym elementem tego wyłączenia spod podlegania podatkowi od czynności cywilnych jest przesłanka, że choćby jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest opodatkowana lub zwolniona z podatku VAT z tytułu właśnie tej czynności. Oceniając obowiązki podatkowe zbywcy przy dokonywaniu czynności sprzedaży wierzytelności własnych” wnioskodawca wywodzi: „zbywca wierzytelności własnej z tytułu dokonania tej czynności nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, co powoduje, że po stronie zbywcy nie zachodzi przesłanka z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.” Dalej oceniając sytuację prawną nabywcy wierzytelności Spółka stwierdza: „zdaniem podatnika, po jego stronie jako nabywcy występować będzie przesłanka z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.”

W przypadku podatnika, który ma być nabywcą, w ramach prowadzonej przez niego działalności świadczy on usługi obrotu wierzytelnościami, które realizuje przez zakup wierzytelności w celu ich odsprzedaży lub windykacji. Z tego tytułu ta usługa będąca usługą pośrednictwa finansowego, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług korzysta ze zwolnienia od tego podatku albo jest opodatkowana.

W ocenie wnioskodawcy rozgraniczeniem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustawy o podatku od towarów i usług jest to, że dana czynność podlega opodatkowaniu pcc tylko wówczas, gdy dany podmiot nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czyli gdy konkretna czynność jest niezwiązana z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku VAT.

Na potwierdzenie swego stanowiska Spółka powołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 14.02.2006r (sygn. akt I S.A./Gd 1301/03).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w postanowieniu z dnia 05.01.2007r nr DM/436-9/06/int-HB, wydanym na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), nie potwierdził stanowiska zaprezentowanego w przedmiotowym wniosku.

W uzasadnieniu organ podatkowy wywiódł: „Oceniając sytuację prawną nabywcy wierzytelności należy stwierdzić, iż jakkolwiek redakcja art. 2 ust. 4 ustawy o pcc zawiera zwrot „przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”, to w odniesieni do umowy sprzedaży wyłącznie opodatkowanie zbywcy podatkiem od towarów i usług lub zwolnienie zbywcy z tego podatku uzasadnia zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.” Dalej stwierdzono: „Na gruncie ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (...) ważny jest status podmiotu, który sprzedaje towar lub w ramach świadczonych usług prawo majątkowe, bowiem jedynie wówczas czynność cywilnoprawna wywołuje obowiązek zapłaty podatku VAT lub powoduje wyłączenie tego obowiązku. Podstawę opodatkowania podatkiem VAT stanowi obrót tj. kwota należna z tytułu sprzedaży /art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług/, a ten powstaje po stronie sprzedającego. W omawianej sprawie z samego faktu nabycia wierzytelności na podstawie przyszłych umów sprzedaży spółka- wnioskodawca nie uzyska obrotu, w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT (...).”

W piśmie z dnia 18.01.2007r zatytułowanym: Odwołanie od decyzji Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku (...) adresat postanowienia zarzucił rażące naruszenie prawa w szczególności art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, poprzez błędną jego wykładnię i wniósł o zmianę decyzji.

W treści pisma powtórzone zostały w całości argumenty zawarte we wniosku z dnia 12.10.2006r.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdza, co następuje.

Na wstępie stwierdzić należy, że pismo z dnia 18.01.2007r wniesione zostało przez Spółkę w wyniku otrzymania rozstrzygnięcia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w formie postanowienia, na które, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie. Tak też zostało zakwalifikowane przez tut. organ odwoławczy pomimo zatytułowania: Odwołanie od decyzji ... .

Odnosząc się do argumentów przedstawionych w w/w piśmie Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdza, że umowy sprzedaży - objęte są zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych ( t. j. Dz. U. z 2005r, nr 41, poz. 399 z późn. zm.).

Jak wynika bowiem z treści art. 1 ust.1 pkt 1 lit. „a” umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych zawarta została w katalogu zdarzeń prawnych wywołujących obowiązek podatkowy, przy czym regulacja art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Natomiast wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dotyczące podatników podatku VAT, przewiduje norma kolizyjna zawarta w regulacji art. 2 pkt 4 ustawy (w brzmieniu obowiązującym w dacie złożenia wniosku).

Stosownie do powołanego przepisu (według stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2006r) nie podlega podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomość lub ich części, albo prawo użytkowania wieczystego.

Ponieważ zażalenie oparto na zarzucie naruszenia przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych „poprzez jego błędną wykładnię”, to konieczne jest rozważenie, czy stan faktyczny opisany we wniosku uzasadnia zastosowanie tej regulacji, co z kolei wymaga dalszego nawiązania do zapisów wyżej powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5 ust.1 wskazanego aktu prawnego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (pkt 1).

W treści art. 7 ust. 1 ustawodawca sprecyzował, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...).” Z kolei art. 2 pkt 6 wyjaśnia, że przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast, będące w omawianej sprawie przedmiotem rozważań umowy sprzedaży wierzytelności stanowią na gruncie prawa cywilnego uprawnienia wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia i wynikają z treści konkretnego stosunku zobowiązaniowego, wiążącego strony, zatem nie sposób przyporządkować ich do zakresu terminu „towary” w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku. Dlatego też sprzedaż wierzytelności nie stanowi odpłatnej dostawy towarów - przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT. Wierzytelności zaliczyć natomiast należy do kategorii praw majątkowych, które mogą być przedmiotem obrotu gospodarczego. Skoro - jak wyżej wyjaśniono - sprzedaż wierzytelności nie jest odpłatną dostawą towaru, rozważenia wymaga, czy wskazane czynności cywilnoprawne można zakwalifikować do odpłatnego świadczenia usług, które - jak wyżej wyjaśniono - mając miejsce na terytorium kraju również stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem VAT.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (ust.3).

W tym miejscu zauważyć należy, że sprzedaż wierzytelności powstałych w trakcie działalności gospodarczej danego podmiotu (tzw. wierzytelności własnych) nie następuje w ramach świadczenia usług w powyższym rozumieniu, tym samym nie jest objęta zakresem normowania ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Jest bowiem formą realizacji roszczeń wynikających z uprzednio zawartych umów. Podmiot zbywający nie ma zatem statusu podatnika podatku od towarów i usług.

Wobec użycia przez ustawodawcę w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwrotu „przynajmniej jedna ze stron... jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona” niezbędnym jest ustalenie, czy przytoczona regulacja odnosi się do drugiej strony umowy (nabywcy wierzytelności). Innymi słowy, czy z tytułu ich zawarcia podmiot ten będzie opodatkowany podatkiem VAT lub od tego podatku zwolniony. Znajdująca się w aktach sprawy kserokopia Odpisu aktualnego z rejestru przedsiębiorców wskazuje, iż przedmiotem działalności gospodarczej Spółki ... jest min. pośrednictwo finansowe.

Natomiast istotnym jest fakt, iż na usługę finansową (objętą zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT), jaką jest obrót wierzytelnościami, składa się kilka czynności – w pierwszej kolejności zakup, następnie sprzedaż, czy windykacja we własnym zakresie (pośrednictwo z tym związane). Wymieniona Spółka, jako niezbędnego dla uznania zastosowania zwolnienia przewidzianego w powołanym art. 43, nie uwzględnia zapisu art.19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, określającego chwilę wykonania usługi jako chwilę powstania obowiązku podatkowego. Istotna jest także treść art. 29 ust.1 powołanej ustawy stanowiąca, iż podstawą opodatkowania - co do zasady - jest obrót, tj. „kwota należna z tytułu sprzedaży,” zatem z tytułu sprzedaży usługi.

W świetle powołanych przepisów, by określona usługa wywołała obowiązek podatkowy, a w konsekwencji jej opodatkowanie lub zwolnienie z podatku VAT, musi mieć miejsce obrót jednoznaczny z jej wykonaniem. Z samego faktu nabycia wierzytelności, to jest zrealizowania pierwszego etapu umożliwiającego wykonanie usługi pośrednictwa finansowego podmiot gospodarczy nie uzyska obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, co wskazuje, iż zakup wierzytelności nie wywoła jakichkolwiek konsekwencji podatkowych w podatku VAT.

Powyższe oznacza, że chybionym jest podniesiony w zażaleniu zarzut rażącego naruszenia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, poprzez błędną jego wykładnię.

Omawiany zarzut opiera się na niewłaściwej interpretacji wskazanej regulacji, skoro - jak wyżej wyjaśniono - w odniesieniu do umowy sprzedaży wyłącznie opodatkowanie zbywcy podatkiem od towarów i usług lub jego zwolnienie z tego podatku uzasadnia zastosowanie normy kolizyjnej przewidzianej w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodać należy, że na mocy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 04.04.2006r, sygn. I SA/Gd 164/04 skład orzekający oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Powyższe orzeczenie (prawomocne) dotyczyło sprzedaży przez spółkę własnych wierzytelności na rzecz podmiotu zajmującego się obrotem tego rodzaju prawami majątkowymi.

Stanowisko tut. organu odwoławczego jest nadto zbieżne z wyrokiem NSA z dnia 18.03.2003r sygn. akt SA/Bk 877/02. Skład orzekający zaznaczył w jego uzasadnieniu, iż nabywca wprawdzie świadczył usługi pośrednictwa finansowego, lecz nie miał obowiązku podatkowego z tytułu samego nabycia wierzytelności, nie uzyskał bowiem obrotu w rozumieniu art. 15 (aktualnie art. 29) ustawy o podatku VAT. Obrót taki może uzyskać dopiero w przyszłości, gdy sam dokona zbycia nabytej wierzytelności i z tego tytułu będzie opodatkowany lub zwolniony z tego podatku. Takie przyszłe czynności nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę – w świetle przedstawionych przez Spółkę ... okoliczności faktycznych sprawy - Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku nie znalazł przesłanek do uchylenia postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 05.01.2007r nr DM/436-9/06/int-HB.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj