Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-415/1/2007
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-415/1/2007
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
remont środków trwałych
wydatki na ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć wydatki adaptacyjno-remontowe do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Tożsamy z
152815,119138


W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wskazał, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą „Praktyka Lekarzy Rodzinnych” w ramach spółki cywilnej. W miesiącu wrześniu 2006r. został zakupiony lokal biurowy z przeznaczeniem na gabinety lekarskie, który wymagał wykonania zarówno prac remontowych /wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, grzejników, posadzek, malowanie pomieszczeń/ jak i adaptacyjnych /budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych, wydzielenie drugiej ubikacji dla pacjentów, zabudowa logii ścianką aluminiową, wydzielenie pomieszczeń gabinetu zabiegowego i rejestracji/. Na przebudowę lokalu uzyskano stosowne pozwolenie. W/w prace wykonano w okresie od grudnia 2006r. do lutego 2007r.Od 26 lutego 2007r. rozpoczęto działalność w nowym lokalu.

Stanowisko podatnika.

Zdaniem podatnika wydatki poniesione na prace remontowe /wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, grzejników, posadzek, malowanie pomieszczeń/ należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.Natomiast wydatki poniesione na prace adaptacyjne /budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych, zabudowa logii ścianką aluminiową, wydzielenie ubikacji dla pacjentów i pomieszczenia zabiegowego oraz rejestracji podwyższają wartość zakupionego lokalu i należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Organ podatkowy nie zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Zgodnie z treścią artykułu 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż składnik majątku staje się środkiem trwałym dopiero wówczas, gdy spełnia warunki określone w art. 22 a ust. 1 ustawy, a jednym z tych warunków jest kompletność i zdatność do użytku.

W stanie faktycznym podatnik wskazał, że po zakupie lokalu biurowego, lecz przed oddaniem go do używania poniósł wydatki na wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, grzejników, posadzek, malowanie pomieszczeń, budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, wydzielenie drugiej ubikacji dla pacjentów, zabudowę logii ścianką aluminiową, wydzielenie pomieszczeń gabinetu zabiegowego i rejestracji.

Zgodnie z art. 22g ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającym cenę nabycia składnika majątkowego, połączono koszty zakupu i koszty poniesione w związku z przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania w jedną całość, nazywając je kosztami związanymi z zakupem środków trwałych naliczonymi do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Pozostaje to w zgodzie z regulacją zawartą w art. 22a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, z której między innymi wynika, że przedmiot może być zaliczony do środków trwałych, gdy jest kompletny i zdatny do użytku.Tak, więc koszty poniesione przez podatnika związane z przystosowaniem środka trwałego do używania są elementami kosztów związanych z zakupem, a w efekcie ceny nabycia, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wartości początkowej składników majątku i powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj