Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-14/AG/07
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-14/AG/07
Data
2007.06.18


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura
internet
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
telefon


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet.
Tożsamy z
143775, 128929


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (jt. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 marca 2007r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącą możliwości odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet, stwierdza, iż stanowisko Pani jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 26 marca 2007r., uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2007r. (data wpływu: 22 maja 2007r.) wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych dotyczących możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych z tytułu korzystania z sieci Internet „iPlus” za pomocą telefonu komórkowego.W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniła Pani w treści wniosku.

Ze złożonego przez Panią pisma wynika, iż nie posiada Pani tzw. „sztywnego łącza”, typowego dla sieci Internet, a jedynie dostęp do Internetu przez telefon komórkowy w technologiach GPRS/EDGE/UMTS. Przedstawiając własne stanowisko uznała Pani, iż wydatki poniesione z ww. tytułu podlegają odliczeniu od dochodu. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r. (jt. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 6 lub art. 24 b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Stosownie do ust. 7 pkt 1 ww. art. 26 odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

    Z treści ww. przepisu wynika, iż wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet podlegają odliczeniu pod warunkiem, że sieć ta użytkowana jest w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Skorzystanie z ulgi uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:
  1. wydatki muszą być poniesione przez podatnika,
  2. wydatki powinny być poniesione w związku z użytkowaniem sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika,
  3. wydatki te muszą być potwierdzone fakturą VAT.

Jednocześnie z przedstawionego stanu faktycznego oraz z załączonych do przedmiotowego wniosku dokumentów, tj. kserokopii faktury Nr ................... z dnia 06 października 2006r. wynika, iż posiada Pani stały dostęp do Internetu w sieci „iPlus” za pośrednictwem telefonii komórkowej, a wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet zostały udokumentowane fakturą VAT wystawioną na Pani imię i nazwisko, w której wskazany adres zamieszkania jest jednocześnie Pani adresem zameldowania.

W cytowanych wyżej przepisach nie zastrzeżono szczególnej formy dla łącza czy też urządzenia, za pośrednictwem którego ma odbywać się korzystanie z sieci Internet. W większości przypadków dostęp do Internetu odbywa się poprzez łącze stacjonarne (stałe łącze internetowe lub gniazdo telefonii stacjonarnej) jednak coraz powszechniejsze staje się również korzystanie z sieci Internet za pomocą telefonu komórkowego. Taką właśnie formą dostępu do sieci Internet jest usługa „iPlus” wykorzystująca bezprzewodowe rozwiązania telefonii komórkowej. Żaden z ww. sposobów nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi, jeżeli tylko użytkowanie sieci odbywa się w miejscu zamieszkania podatnika.

Zatem, jeżeli użytkowanie sieci odbywa się w miejscu zamieszkania zostały spełnione warunki określone w art. 26 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Ustosunkowując się zatem do wniesionego zapytania dotyczącego możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet za pośrednictwem telefonu komórkowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż w przypadku gdy użytkowanie sieci odbywa się w miejscu zamieszkania podatnika, stanowisko Pani w powyższej kwestii jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj