Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-19/2007
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-19/2007
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
działalność gospodarcza
kierowca
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2006r i w latach następnych wartości diet z tytułu wykonywania pracy kierowcy w kraju i zagranicą


W dniu .........2007r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z prośbą o zajęcie stanowiska w następującej sprawie: prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi transportowe krajowe i zagraniczne, jednocześnie jest Pan także kierowcą we własnej firmie.
Pana pytanie brzmi, czy może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2006r i w latach następnych wartości diet z tytułu wykonywania pracy kierowcy w kraju i zagranicą

Pana zdaniem, wartość diet może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmy, ponieważ są to wydatki ponoszone w celu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie informuje, że zgodnie z treścią art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługującym pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Tymi odrębnymi przepisami, o których mowa w powołanym wyżej przepisie art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1990 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1991 z późn. zm.)

Zatem jak wynika z powyższego ustawodawca dopuszcza możliwość osobom prowadzącym działalność gospodarczą. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet do wysokości określonego limitu – pod warunkiem, że są one związane z odbywaniem podróży służbowej z tytułu podróży służbowych

Pojęcie "podróż służbowa", jakie występuje w powołanym wyżej przepisie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy nie tylko pracowników, ale także osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzeń w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowych zarówno na obszarze kraju jak i poza jego granicami stanowią, że przedsiębiorca który udał się w podróż służbową krajowa lub zagraniczną, może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć diety w tej samej wysokości w jakiej przysługują one pracownikom.

Podkreślić jednak należy, że przepisy prawa podatkowego w swej treści nie określają zakresu znaczeniowego pojęcia "podróż służbowa". W związku z czym nieodzownym jest odwołanie się do definicji "podróży służbowej" zawartej w treści przepisu art. 77(5) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U z 1998r Nr 21 poz 94 z późn. zm.). Stosownie do tego przepisu podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Odnosząc tę definicję do osób prowadzących działalność gospodarczą przyjąć należy, że podróżą służbową jest wyjazd związany z tą działalnością poza miejsce jej prowadzenia.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowania pojazdem uzasadnione jest przyjęcie, że wykonywanie w ramach tejże działalności zadanie wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Dlatego też należy uznać, że zgodnie z art. 23 ust.1 pkt.52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może Pan zaliczyć w 2006 roku do kosztów uzyskania przychodów wartość diet za czas odbywania podróży służbowych w ramach zakreślonego limitu. Przepisy obowiązujące w 2007 roku nie uległy zmianie w tym zakresie, zatem niniejsza interpretacja ma zastosowanie również w roku 2007. Tutejszy organ podatkowy nie może się wypowiedzieć natomiast co do interpretacji przepisów podatkowych w tym zakresie w kolejnych latach (2008 i następne), ponieważ w chwili obecnej nie jest znana treść tych przepisów.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj