Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/44/07/LJ
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/44/07/LJ
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
kontrakt terminowy
koszty uzyskania przychodów
pochodne instrumenty finansowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Z uwagi na to, iż dochody uzyskane w wyniku wymiany jednej waluty na drugą po kursie ustalonym w momencie transakcji na giełdzie walutowej F. są dochodami z pochodnych instrumentów finansowych, to czy osiągnięte w ten sposób dochody, winny zostać opodatkowane jednolitą stawką 19% zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym w dniu 14 marca 2007 roku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006 roku zawarł Pan kilka umów przez sieć Internet z firmami zagranicznymi spoza obszaru Unii Europejskiej. Przedmiotem umów było dokonywane transakcji w Pana imieniu na międzynarodowym rynku walutowym F. Transakcje te polegały na wymianie jednej waluty na drugą po kursie ustalonym w momencie transakcji z zastosowaniem dźwigni finansowej. Środki wyrażone w dolarach amerykańskich do zainwestowania przekazywał Pan tym firmom przelewem w walucie elektronicznej z konta e-gold.com, zaś zyski były przelewane na to samo konto e-gold.com w chwili ich uzyskania. Środki zgromadzone na rachunku e-gold.com przekazywał Pan na rachunek bankowy w Polsce za pośrednictwem płatności internetowych.

Pana zdaniem dochody uzyskane w wyniku wymiany jednej waluty na drugą po kursie ustalonym w momencie transakcji na giełdzie walutowej F. są dochodami z pochodnych instrumentów finansowych. Osiągnięte w ten sposób dochody, które nie zostały osiągnięte w wyniku wykonywania działalności gospodarczej winny zostać opodatkowane jednolitą stawką 19% zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zadaje Pan pytanie w jaki sposób należy określić przychody i koszty uzyskania przychodów w transakcjach na giełdzie walutowej F., w przypadku kiedy firmy inwestujące w Pana imieniu nie mają obowiązku przekazywania informacji PIT-8C z powodu ich zagranicznej rezydencji podatkowej.

Stoi Pan na stanowisku, iż może Pan samodzielnie określić przychody i koszty ich uzyskania na podstawie posiadanych dokumentów takich jak wydruk historii rachunku e-gold.com, z którego inwestowane były środki i na który otrzymywany był zysk. Do obliczenia przychodów i kosztów ich uzyskania stosowałby Pan następujące zasady:

– przychód i koszt uzyskania powstaje w momencie przeniesienia własności zbywanych pochodnych instrumentów, czyli w momencie wpływu środków ze sprzedaży na rachunek e-gold.com lub choćby powstania należności ze sprzedaży faktycznie jeszcze nie otrzymanej,

– przychody i koszty uzyskania są rozliczane w złotówkach w dniu ich zaistnienia według kursów średnich walut obcych NBP.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl z art. 17 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Przez pochodne instrumenty finansowe zgodnie z art. 5a ust. 13 w/w ustawy rozumie się prawa, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe. Katalog pochodnych instrumentów finansowych wymieniony w tym przepisie jest otwarty. Tak więc pojęcie pochodne instrumenty finansowe obejmuje również transakcje polegające na wymianie waluty na inną po kursie w momencie transakcji dokonywane na międzynarodowym rynku walutowym F.

Art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych – od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W przypadku kiedy zagraniczny podmiot, który oferuje Panu dostęp do rynku F. nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30 b ust. 2 ustawy (PIT 8C) winien Pan rozliczyć się na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących osiągniętego w roku podatkowym przychodu i poniesionych kosztów uzyskania. Zapis historii rachunku bankowego, w przypadku kiedy zawiera dane pozwalające na określenie wysokości przychodu i kosztów jego uzyskania jest wystarczający do udokumentowania zawieranych na rynku F. transakcji.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany w walucie obcej przelicza sie na złote według kursu z dnia otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Przychody i koszty wyrażone w walutach obcych winien Pan przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu i uzyskania przychodu. Przychód oraz koszty uzyskania przychodu powstają w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych (art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub w momencie odpłatnego zbycia tego instrumentu (art. 23 ust. 1 pkt. 38a w/w ustawy).

W opisanej przez Pana sytuacji obliczenie wysokości przychodów, kosztów uzyskania i dochodu winien Pan dokonać na podstawie historii transakcji zawieranych na rynku F., z uwzględnieniem właściwych kursów walut z dnia uzyskania przychodu i poniesienia kosztu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj