Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/31/07/LJ
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/31/07/LJ
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy jestem zobowiązany do doliczenia do dochodu roku 2006 kwoty zwróconej przez syndyka, gdyż minął pięcioletni okres po którym należności podatkowe ulegają przedawnieniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 6 marca 2007 r. uzupełnionym w dniu 20 marca 2007 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1996-2000 korzystał Pan z odliczeń z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej, w związku z dokonywanymi wpłatami na rachunek dewelopera z tytułu zawartej umowy na wybudowanie lokalu mieszkalnego. W tym okresie odliczył Pan od podatku kwotę 28 133,31 zł. W 2002 roku developer został postawiony w stan upadłości, a umowa została wypowiedziana przez syndyka. Ponieważ nie zdecydował się Pan na kontynuowanie budowy lokalu mieszkalnego przez syndyka, na mocy planu podziału zatwierdzonego w toku postępowania upadłościowego, wpłacone przez Pana na poczet niezrealizowanych umów należności zostały częściowo zwrócone z masy upadłości.

Stoi Pan na stanowisku, iż nie jest Pan zobowiązany do doliczenia do dochodu roku 2006 kwoty zwróconej przez syndyka, gdyż minął pięcioletni okres po którym należności podatkowe ulegają przedawnieniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności, dolicza sie odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych wydatków.

Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134 poz. 1509) reguluje zastosowanie przepisu art. 27a ust. 13 w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

W powyższej sprawie nie ma zastosowania art. 70 § 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, gdyż moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu zwrotu przez syndyka wcześniej odliczonych wydatków (udokumentowany w PIT-14) powstaje w dacie otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji osoby uprawnionej i z tą datą podlega opodatkowaniu w roku podatkowym, którego dotyczy.

W opisanej przez Pana sytuacji dokonanie w 2006 r. przez syndyka zwrotu części należności z masy upadłości skutkuje powstaniem obowiązku doliczenia uprzednio odliczonych kwot do podatku dochodowego za rok, w którym nastąpił zwrot odliczonych wydatków. Doliczenie odnosi się do kwoty faktycznie otrzymanej od syndyka masy upadłości, a nie kwot wykazanych i odliczonych uprzednio w zeznaniach rocznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj