Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-12/JJ/07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-12/JJ/07
Data
2007.05.17


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
prowadzenie działalności gospodarczej
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości skorygowania zeznania podatkowego za 2002r.
Tożsamy z
139689, 102706, 94058


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pana wniosku z 2 kwietnia 2007r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorygowania zeznania podatkowego za 2002r - stwierdza, iż Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N IE

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 2 kwietnia 2007r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał, iż w 2002r. , jak również w latach poprzednich prowadził działalność gospodarczą w zakresie detalicznej sprzedaży obuwia.

W związku z problemami finansowymi nie opłacał Pan składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. W związku z tym faktem nie dokonywał pomniejszenia miesięcznych zaliczek o wskazane powyżej należności.Wskazał Pan, iż zaległości ze wskazanego powyżej tytułu dotyczące między innymi 2002r. uregulował Pan w 2005r. Pana zdaniem okoliczność ta skutkuje koniecznością skorygowania zeznania podatkowego za 2002r. Takie stanowisko - Pana zdaniem wynika z treści przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2 obowiązującego do końca 2003r.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:Stosownie do przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2002r. podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot składek, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych:a) zapłaconych bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,b) potrąconych przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 i 52,

Z powołanego wyżej przepisu wynika, iż aby można było dokonać odliczenia od podstawy obliczenia podatku w danym roku podatkowym składek ubezpieczenia społecznego konieczne jest spełnienie następujących warunków:- składki muszą być zapłacone w tym roku podatkowym, oraz- podstawę wymiaru składek nie może stanowić dochód (przychód) wolny od podatku .Powołany przepis nie zawiera natomiast żadnych ograniczeń dotyczących roku podatkowego, za który składki są należne.

Reasumując w świetle cytowanego wyżej art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że okoliczność dokonania zapłaty w 2005r. zaległych składek na ubezpieczenie społeczne skutkuje Pana uprawnieniem do odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem w 2005r. ( roku poniesienia wydatku) wszystkich zapłaconych składek, również dotyczących lat ubiegłych.Warunkiem skorzystania z odliczenia - jak już wyżej wywiedziono - jest bowiem okoliczność poniesienia wydatku. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, jakiego okresu dotyczą dokonane wpłaty.

Jednocześnie tut. organ zauważa, że również odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wyłącznie składek zapłaconych w danym roku podatkowym. Zgodnie bowiem z przepisem art. 27b ust.1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.Z powyższego wynika zatem , że Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie , przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana , wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie – stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj