Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-11a/07
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-11a/07
Data
2007.05.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt dewizowy
przychód podlegający opodatkowaniu
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki brzmi: „Czy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu nadanym nowelizacją z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz.1589) - tj. art. 15a ust. 2 pkt 3 i 5, art.15a ust. 3 pkt 3 i 5 oraz ust. 8 i 9 tej ustawy, uzasadniają - o ile kurs ten mieści się w granicach +/¬-5% NBP (por. art. l5a ust. 5 ustawy) - postawienie tezy, że:. w zakresie ustalenia różnic kursowych na zobowiązaniu kredytowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy dwoma kursami sprzedaży, odpowiednio: z dnia otrzymania kredytu oraz z dnia spłaty raty kredytu?
w zakresie ustalenia różnic kursowych na rachunku walutowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy kursem, po którym waluta jest rozchodowana z rachunku walutowego (zgodnie z przyjętą przez podatnika metodą - FIFO) a kursem sprzedaży z dnia spłaty raty kredytu?
Tożsamy z
dokument nr 144462, oraz 146641


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest
prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 22 lutego 2007 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółce został udzielony kredyt w EUR. Spółka zaewidencjonowała zobowiązanie kredytowe po kursie sprzedaży banku obsługującego z dnia otrzymania kredytu. W dniu wymagalności spłaty kredytu Spółka spłaca zobowiązanie kredytowe, stosując do wyceny spłaty także kurs sprzedaży banku obsługującego z dnia spłaty kredytu. Między dniem zaciągnięcia kredytu a dniem spłaty z racji różnych kursów sprzedaży powstają różnice kursowe dodatnie lub ujemne.

Pytanie Spółki brzmi: „Czy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu nadanym nowelizacją z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz.1589) - tj. art. 15a ust. 2 pkt 3 i 5, art.15a ust. 3 pkt 3 i 5 oraz ust. 8 i 9 tej ustawy, uzasadniają - o ile kurs ten mieści się w granicach +/¬-5% NBP (por. art. l5a ust. 5 ustawy) - postawienie tezy, że:. w zakresie ustalenia różnic kursowych na zobowiązaniu kredytowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy dwoma kursami sprzedaży, odpowiednio: z dnia otrzymania kredytu oraz z dnia spłaty raty kredytu?. w zakresie ustalenia różnic kursowych na rachunku walutowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy kursem, po którym waluta jest rozchodowana z rachunku walutowego (zgodnie z przyjętą przez podatnika metodą - FIFO) a kursem sprzedaży z dnia spłaty raty kredytu?

Jeżeli stanowisko Spółki jest nieprawidłowe, jakie konkretnie kursy walutowe należy stosować w przypadku otrzymania i spłaty kredytu walutowego, aby podatnik mógł wywiązać się z obowiązków nakładanych przez art. 15a ustawy o podatku dochodowym (kurs sprzedaży banku, z którego usług podatnik korzysta / kurs kupna banku, z którego usług podatnik korzysta / kurs średni NBP / inny kurs)?
Inaczej stawiając pytanie,
po jakim kursie należy wycenić zobowiązanie kredytowe, dokonywane spłaty rat kredytowych, oraz pomiędzy jakimi kursami walutowymi ustalać różnice kursowe, o których mowa wart. 15a ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Nadmienić należy, iż Spółka posiada walutowy rachunek bankowy, z którego reguluje swoje zobowiązania kredytowe. Na rachunku tym zaś zgromadzona jest waluta pochodząca z różnych operacji gospodarczych (z otrzymanej zapłaty od kontrahentów, waluta wcześniej zakupiona przez Spółkę) i jest rozchodowywana zgodnie z metodą FIFa.

Zdaniem Spółki : „na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 3 i 5, art. 15a ust. 3 pkt 3 i 5 oraz ust. 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym os osób prawnych:
. w zakresie ustalenia różnic kursowych na zobowiązaniu kredytowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy dwoma kursami sprzedaży, odpowiednio:
z dnia otrzymania kredytu oraz z dnia spłaty raty kredytu.. w zakresie ustalenia różnic kursowych na rachunku walutowym różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe należy liczyć pomiędzy kursem, po którym waluta jest rozchodowana z rachunku walutowego (zgodnie z przyjętą przez podatnika metodą - FIFO) a kursem sprzedaży z dnia spłaty raty kredytu.Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:Zgodnie z art. 15a ust.1 ustawy różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.W myśl art. 15a ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:- dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,4) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,5) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.- ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:


1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
4) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
5) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W art.15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest mowa o kursie faktycznie zastosowanym, a nie kursie zrealizowanym, a więc chodzi tu o kurs zastosowany przez jednostkę, wynikający z przyjętych w jednostce reguł. Sposób wyceny powinien wynikać z dokumentacji opisującej zasady rachunkowości. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się faktycznej wyceny w danym dniu, w którym została dokonana operacja gospodarcza.Należy zauważyć, iż przy obliczeniu różnic kursowych ( o których mowa w art. 15a ust.2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) jeżeli nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, podatnik – zgodnie z art. 15a ust.4 wyżej cyt. ustawy – obowiązany jest przyjąć kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają ograniczenie w zakresie „faktycznie zastosowanego kursu waluty”. Jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 % wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut. ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski – art. 15a ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Z zaciągnięciem zobowiązania w walucie obcej może wiązać się powstanie różnic kursowych. Sytuacja taka może mieć miejsce wyłącznie przy spłatach kredytów zaciągniętychw walutach obcych.
Należy zauważyć, iż aby dany kredyt uznać za walutowy musi on spełniać określone warunki, a mianowicie: - zaciągnięty jest w walucie obcej,- spłata kredytu dokonywana jest w walucie obcej,- potwierdzenie salda przez bank wyrażone jest w walucie obcej. Zasady ustalania różnic kursowych powstających w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego w walucie obcej określone są w art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 oraz ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tych przepisów różnice kursowe wynikają z różnicy wartości otrzymanego i spłaconego kredytu w walucie obcej (odpowiednio kapitałowych rat kredytu), przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty. Są to faktycznie zrealizowane różnice kursowe.W przypadku założenia przez Jednostkę, iż faktycznie zastosowanym kursem waluty jest kurs sprzedaży banku, Jednostka ma prawo do ustalenia różnic kursowych na zobowiązaniu kredytowym ( różnice kursowe stanowiące odpowiednio przychody lub koszty podatkowe) pomiędzy dwoma kursami sprzedaży, odpowiednio: z dnia otrzymania kredytu oraz z dnia spłaty raty kredytu.


W sytuacji, gdy podatnik spłaca kredyt dewizowy, różnice kursowe mogą wystąpić w związku z wykorzystaniem posiadanych przez niego własnych środków pieniężnych w walutach obcych na rachunku walutowym.
Wynika to z faktu, iż zazwyczaj kurs danej waluty obcej w dniu jej otrzymania albo nabycia przez podatnika jest inny niż w dniu, w którym podatnik korzysta ze zgromadzonych wcześniej środków pieniężnych w walutach obcych. Są to zatem różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, o których mowa w art.15a ust. 2 pkt 3 oraz art.15a ust.3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Różnice kursowe od własnych środków na rachunku walutowym ustala się zgodnie z ww. przepisami jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.


Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej
w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj