Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/119-03/06
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/119-03/06
Data
2007.02.26



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
pośrednictwo
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
dot. zastosowania art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy agencyjnej, zgodnie z którą Spółdzielnia jako agent pobiera wynagrodzenie prowizyjne.
Tożsamy z
119372, 101514, 74464


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 3, ust. 3a pkt 2 i ust. 3c ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni, z dnia 16.11.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.11.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 29.11.2006r. oraz pismem z dnia 31.01.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie sprzedaży towarów obcych na podstawie umowy agencyjnej postanawia uznać:

  • za prawidłowe stanowisko podatnika w zakresie, iż dla agenta przychodem jest wartość faktury agencyjnej za pośrednictwo sprzedaży,
  • za nieprawidłowe stanowisko podatnika w zakresie zastosowania art. 12 ust. 3c do przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy agencyjnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia jako agent prowadzi działalność pośrednictwa sprzedaży. Towar dostarczony do agenta pozostaje własnością zleceniodawcy. Sprzedaż detaliczna towaru zleceniodawcy odbywa się przez kasę fiskalną Spółdzielni, ale Spółdzielnia nie wykazuje jej w swoich dochodach. Na koniec miesiąca Spółdzielnia wystawia dla zleceniodawcy fakturę VAT za pośrednictwo w sprzedaży w wysokości prowizji przysługującej zleceniobiorcy według umowy. Formą płatności określoną na fakturze jest kompensata. Różnicę pomiędzy wartością sprzedaży brutto, a prowizją agencyjną agent wpłaca przelewem na konto zleceniodawcy.

Spółdzielnia prosi o potwierdzenie prawidłowości zastosowania art. 12 ust. 3c do przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy agencyjnej, zgodnie z którą Spółdzielnia jako agent pobiera wynagrodzenie prowizyjne. Zdaniem Spółdzielni przychodem jest dla niej wartość netto prowizji od sprzedaży.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się - co do zasady - należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem należy podzielić stanowisko Podatnika, iż w przedstawionym stanie faktycznym przychodem uzyskiwanym z tytułu zawartej umowy agencyjnej będzie wynagrodzenie agenta za wykonanie usług pośrednictwa będących przedmiotem umowy ustalane w formie prowizyjnej – stanowiące określony w umowie % wartości sprzedaży, pomniejszone o kwotę podatku VAT (wartość netto). Przychodem podatkowym osoby prawnej jest bowiem tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększać jego aktywa.

Jednocześnie tut. organ nie może potwierdzić prawidłowości zastosowania przez Spółdzielnię do przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy agencyjnej - przepisów art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższy przepis stanowi (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.), iż za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. W niniejszym przypadku umowa agencyjna nie stanowi umowy o charakterze podobnym do umów objętych przepisem art. 12 ust. 3c. Wymienione umowy są bowiem umowami o korzystanie z rzeczy lub praw i przyjąć należy, iż również pozostałe wskazane w tym przepisie umowy, jako „umowy o podobnym charakterze” powinny charakteryzować się takimi cechami. Tymczasem przez umowę agencyjną należy rozumieć zgodnie z art. 758 ustawy z dnia z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) taką umowę, w której przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Zdaniem tut. organu do wyznaczenia daty powstania przychodu należnego w podanym we wniosku stanie faktycznym zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 3a pkt 2 , który stanowi (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.), iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

Ponadto tut. organ informuje, iż na mocy art. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz.1589) zmianie uległo brzmienie art. 12 ust. 3a zgodnie z którym od 1.01.2007r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj