Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 16 / 22/76a/23/76b/ 07 / KSz
Data
2007.06.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
lokal mieszkalny
potrzeby mieszkaniowe
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
ulga mieszkaniowa
wycofanie
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
czy cytowany zapis z umowy przedwstępnej skutkuje uznaniem jej za tytuł prawny do lokalu,a tym samym można potraktować zakup przedmiotowej nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku?; czy w tak przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie będzie zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


Stan faktyczny

Z wniosku podatników wynika, że w 1999 roku podatnik skorzystał z ulgi podatkowej związanej z kasą mieszkaniową. W związku z tym podatnik dokonał w zeznaniu rocznym PIT-37 za 1999 rok odliczenia od podatku w wysokości 7.139,21 zł. Następnie w 2006 roku wycofane zostały środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym prowadzonym przez kasę mieszkaniową w celu zakupu lokalu mieszkalnego. Przedmiotowy zakup został sfinansowany w części zaciągniętym równieżw 2006 roku kredytem hipotecznym, a w części całością środków wycofanych w 2006 rokuz rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego w kasie mieszkaniowej. Akt notarialny dotyczący przedmiotowej nieruchomości został sporządzony w marcu 2007 roku, natomiastz umowy przedwstępnej podpisanej w 2006 roku wynika, iż z momentem odebrania przedmiotowego lokalu jest Pan zobowiązany do ponoszenia wszelkich obciążeń z nim związanych, ma Pan obowiązek podpisania umów o dostawę mediów i przejmuje Pan całkowicie ryzyko związane z nabytym lokalem, a tym samym dysponowania nim jak właściciel. Umowa przedwstępna zawiera w § 13 następujące zapisy:- pkt 2 brzmi: „Wydanie przedmiotu umowy nastąpi po zgłoszeniu lokalu do dyspozycji kupującemu oraz zapłaceniu przez kupującego całej należności i uregulowaniu spraw formalnych wobec sprzedającego. Zgłoszeniem lokalu do dyspozycji będzie zawiadomienie kupującego listem poleconym o zakończeniu budowy lokalu i jego gotowości do wydania kupującemu.”;- pkt 3 brzmi: „Z dniem przekazania lokalu kupujący ponosi wszystkie koszty związanez eksploatacją, a także przejmuje całkowicie ryzyko związane z nabytym lokalem.” Ponadto we wniosku o interpretację wskazano, iż w dniu 31.10.2006 roku został podpisany protokół zdawczo-odbiorczy oraz dokonano wydania przedmiotowego lokalu zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Następnie w dniu 01.11.2006 r. zawarta została umowa ubezpieczenia lokalu mieszkalnego, w dniu 13.11.2006 r. umowa dostarczenia paliwa gazowego oraz w dniu31.10.2006 r. umowa sprzedaży energii elektrycznej. Na tle opisanego wyżej stanu faktycznego Państwa pytanie dotyczy następujących kwestii:- czy cytowany zapis z umowy przedwstępnej skutkuje uznaniem jej za tytuł prawny do lokalu,a tym samym można potraktować zakup przedmiotowej nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku?- czy w tak przedstawionym stanie faktycznym nie będzie Pan zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?

Stanowisko podatników

Zdaniem podatników, zacytowany zapis z umowy przedwstępnej daje prawo do potraktowania w/w zakupu nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku, w związku z czym podatnik nie będzie zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzaniaw kasie mieszkaniowej.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na cel określony w ust. 1 pkt 2 ustawy/tj. z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach/, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej,z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zaznaczyć należy, że przepis art. 27a ust. 13 ustawy ma także zastosowanie do wymienionychw nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002 r. /art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne(Dz. U. z 2001 r., Nr 134, poz. 1509)/.

Zatem podatnik, który korzystał z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, aby nie utracić prawa do dokonanych odliczeń, winien wycofane w danym roku z kasy mieszkaniowej oszczędności, wydatkować - w tym samym roku - zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową, określonymi w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz 1070 z późn. zm.).

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowe przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 8 w/w ustawy celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy wydatki poniesione na:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacjii odnowienia mieszkania,
4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, że:
- podatnik korzystał w 1999 roku z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym kasy mieszkaniowej,
- w 2006 roku podatnik wycofał oszczędności zgromadzone w/w rachunku w celu zakupu lokalu mieszkalnego,
- przedmiotowy zakup został sfinansowany w części środkami wycofanymi w 2006 roku z kasy oraz w części zaciągniętym również w 2006 roku kredytem hipotecznym,
- w marcu 2007 roku została podpisana umowa nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego.

Odnosząc stan faktyczny na grunt powołanych w niniejszej interpretacji przepisów stwierdzić należy, że jeżeli w przypadku podatników celem systematycznego oszczędzania było gromadzenie środków na nabycie lokalu mieszkalnego, to w sytuacji wycofania tych środków z kasy mieszkaniowej w 2006 roku i wydatkowania ich w całości w tym samym roku na w/w cel - zgodnie z zawartą umową przedwstępną -, bez względu na to, że przeniesienie własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego miało miejsce w roku 2007, nie nastąpi utrata prawa do wykorzystanej w latach uprzednich ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Dodać należy, że warunek do zachowania przedmiotowej ulgi zostanie spełniony, jeżeli podatnik będzie dysponował dowodem potwierdzającym wpłacenie w roku 2006 całej wycofanej z kasy mieszkaniowej kwoty /odliczonej w ramach ulgi podatkowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej/ na rachunek podmiotu, od którego nabywa lokal mieszkalny.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatników w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj