Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-077/8/06
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-077/8/06
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
czynności sporadyczne
korekta podatku naliczonego
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak ustalić proporcję i korektę podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 16 lutego 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści wniosku złożonego przez Podatnika wynika, iż dokonał w 2005 r. transakcji, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT tj.:
- wniesienie aportu rzeczowego w postaci gruntu położonego w Tarnowie do innej Spółki prawa handlowego oraz
- odsetki uzyskane tytułem udzielonych sześciu pożyczek (udzielanie pożyczek nie stanowi przedmiotu działalności spółki, miały charakter doraźnej pomocy finansowej ).
Do wyliczenia proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka nie ujęła w/w czynności ponieważ miały charakter sporadyczny oraz dotyczyły czynności wymienionych w zał. nr 4 do ustawy o VAT.
Pytanie Spółki dotyczy kwestii ustalenia proporcji i korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem Spółki ustalona na 2005 r. proporcja w wysokości 100% bez uwzględnienia obrotu zwolnionego wynikającego z w/w transakcji jest prawidłowa ponieważ dotyczyła czynności wykonywanych sporadycznie i w związku z powyższym nie zachodzi konieczność korygowania podatku naliczonego.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to w myśl art. 90 ust. 2 w/w ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Art. 90 ust. 3 - 5 w/w ustawy o VAT stanowi, że proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Stosownie do art. 90 ust. 6 w/w ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Stosownie do art. 46 §1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Natomiast w poz. 3 w/w załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, wymienione są usługi pośrednictwa finansowego (sekcja ex 65-67) z wyłączeniami, które nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.

Ustawodawca zarówno w akcie zasadniczym jak i w rozporządzeniach wykonawczych (oraz VI Dyrektywa) nie zdefiniował pojęcia „sporadycznie” odnoszącego się zarówno do transakcji finansowych jak i transakcji dotyczących nieruchomości. Zgodnie z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego pod red. E. Sobol (Warszawa 2000) sporadyczny: „zjawiający się, występujący od czasu do czasu, nieregularnie, przypadkowy”. Sporadyczność implikuje występowanie danych zdarzeń w sposób niepermanentny, chociaż nie wyklucza ich powtarzalności. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż w opisanym przypadku wysokość zaangażowanych przez Spółkę aktywów w związku z udzielaniem sześciu pożyczek nie była wysoka (wyniosła 1,5%).
W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego opisane przez Spółkę transakcje polegające na aporcie nieruchomości gruntowej do Spółki prawa handlowego oraz udzielenie sześciu pożyczek w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. mogą być uznane za czynności dokonywane sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia obrót uzyskany z tytułu wykonania w/w czynności nie będzie miał wpływu na proporcję określoną zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia w sprawie będącej przedmiotem interpretacji nia toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut. Organu w terminie dni 7 od daty doręczenia stosownie do art. 236 Ustawy Ordynacja Podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj