Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
IM/436-10/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IM/436-10/06
Data
2006.12.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
przedmiot opodatkowania
służebność
zapis


Pytanie podatnika
Na rzecz podatnika ustanowiony został w testamencie zapis, na podstawie którego spadkodawca zobowiązał swoją spadkobierczynię do nieodpłatnego ustanowienia, na nieruchomości położonej w Gdańsku, na rzecz podatnika i jego żony dożywotniej służebności osobistej polegającej na prawie korzystania z części nieruchomości opisanej w testamencie, wraz z prawem korzystania z garażu znajdującego się na tejże nieruchomości oraz prawem przejazdu i przechodu. Podatnik zwrócił się z zapytaniem "czy zapis testamentowy, będący przedmiotem niniejszego wniosku podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn".


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.09.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów wynikających z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r Nr 142, poz. 1514 ze zm.)

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego przez stronę w piśmie z dnia 18.09.2006r., na rzecz podatnika ustanowiony został w testamencie zapis, na podstawie którego spadkodawca zobowiązał swoją spadkobierczynię do nieodpłatnego ustanowienia, na nieruchomości położonej w Gdańsku, na rzecz podatnika i jego żony dożywotniej służebności osobistej polegającej na prawie korzystania z części nieruchomości opisanej w testamencie, wraz z prawem korzystania z garażu znajdującego się na tejże nieruchomości oraz prawem przejazdu i przechodu.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem "czy zapis testamentowy, będący przedmiotem niniejszego wniosku podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn".

W ocenie podatnika, zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, podlega jedynie nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności oraz zachowku. Opodatkowaniu nie podlega natomiast zapis testamentowy, którego norma ww. przepisu nie wymienia.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zakres przedmiotowy podatku od spadków i darowizn określa art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.)

Art.1 ust. 1 ustawy ww. stanowi, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: spadku, darowizn, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.

Zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zapis testamentowy, na podstawie którego spadkodawca zobowiązał swoją spadkobierczynię do nieodpłatnego ustanowienia, na nieruchomości, na rzecz podatnika i jego żony dożywotniej służebności osobistej polegającej na prawie korzystania z części nieruchomości, gdyż norma ww. przepisu nie wymienienia zapisu testamentowego.

Organ podatkowy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, podziela stanowisko pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj