Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu
A1-D-415-1/OD/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
A1-D-415-1/OD/07
Data
2007.04.26



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ulga uczniowska


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
przeniesienie praw majątkowych
spadkobiercy
ulga uczniowska
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca przejmuje przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy, w tym prawo do całkowitego wykorzystania ulgi uczniowskiej nabytej przez zmarłego męża?


Pismem z dnia 07.12.2006 r. podatnik wystąpił do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z zapytaniem dotyczącym nabycia prawa do ulgi uczniowskiej przyznanej spadkodawcy przed śmiercią. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że mężowi podatniczki w trakcie prowadzenia przez niego działalności gospodarczej zostały przyznane ulgi podatkowe z tytułu wyszkolenia uczniów. Po śmierci męża wnioskodawczyni przejęła prowadzenie firmy. Zmarły mąż przyznaną ulgę wykorzystał tylko częściowo. W związku z powyższym, wnioskodawca uważa, że jako spadkobierca przejmuje przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy i tym samym prawo do całkowitego wykorzystania ulgi uczniowskiej nabytej przez zmarłego męża.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wydał w dniu 02.03.2007r. postanowienie Nr ZDM/415-18/06, w którym uznał zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko za nieprawidłowe. Uzasadniając swoje stanowisko organ I instancji powołał się na art. 27c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r., art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 922 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.). Organ podatkowy stwierdził, że prawo do korzystania z ulgi za wyszkolenie uczniów związane jest nierozerwalnie z konkretną osobą prowadzącą działalność gospodarczą, a nabycie prawa następuje w formie decyzji administracyjnej wystawionej na nazwisko osoby ubiegającej się o przyznanie ulgi. Prawo to nie podlega dziedziczeniu w świetle Kodeksu cywilnego i wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej.

Od tego postanowienia wnioskodawca złożył zażalenie do Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej. W zaskarżonym postanowieniu strona podnosi, że ulga ta nie ma charakteru osobistego, ale jest związana z prowadzoną działalnością. W konsekwencji strona uważa, iż w myśl art. 97 Ordynacji podatkowej posiada prawo do ulgi uczniowskiej po zmarłym mężu, gdyż kontynuuje jako spadkobierca prowadzoną przez zmarłego męża działalność gospodarczą.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego stanu faktycznego w sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, że stanowisko zawarte w w/w postanowieniu Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu jest prawidłowe.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. W myśl § 2 art. 97 Ordynacji podatkowej, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Zgodnie z art. 922 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób (...). Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależne od tego,czy są one spadkobiercami.

Ulga z tytułu wyszkolenia ucznia, zgodnie z art. 27 ust. 1, 2, 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004 r. (mającym zastosowanie pod określonymi warunkami także w latach następnych, na mocy postanowień art. 13 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 202 poz.1956 ) - przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą (...) uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu. Warunkiem koniecznym do jej uzyskania jest złożenie przez podatnika w określonym przepisami terminie wniosku o jej przyznanie oraz łączne spełnienie wszystkich wymaganych przez prawo przesłanek umożliwiających przyznanie ulgi.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podziela stanowisko organu I instancji, że prawo do korzystania z ulgi za wyszkolenie uczniów związane jest nierozerwalnie z konkretną osobą, prowadzącą działalność gospodarczą a nabycie prawa następuje w formie decyzji administracyjnej, wystawionej na nazwisko osoby ubiegającej się o przyznanie ulgi.

Ulga z tytułu nauki zawodu, mając charakter podmiotowy i indywidualny, adresowana jest do oznaczonych podatników. Zatem każdy podatnik, chcąc korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów musi spełniać warunki do jej przyznania. Warunki powstania prawa do ulgi zostały ściśle określone przepisami, a preferencjami objęci zostali tylko podatnicy spełniający łącznie wszystkie warunki. A zatem ulga ta ma charakter osobisty, a łączne spełnienie określonych przepisami warunków ocenia organ podatkowy jako uprawniony do jej przyznania. Dlatego też prawo obniżenia podatku dochodowego o kwotę przyznanej ulgi z tytułu szkolenia uczniów jest prawem o charakterze osobistym, związanym ściśle z osobą podatnika. Prawo to nie podlega dziedziczeniu w świetle kodeksu cywilnego i wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej.

Faktem jest, iż nabyte za życia spadkodawcy prawo do ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia stanowiło dla niego prawo majątkowe, jednakże przepisy prawa podatkowego nie przewidują przejęcia tych praw przez spadkobierców. Przepisy art. 103 -105 Ordynacji podatkowej wyraźnie określają zakres praw spadkobierców w tym zakresie, zobowiązując organ podatkowy do informowania spadkobierców o stanie spraw podatkowych spadkodawcy. W zakresie ulg podatkowych przepisy te wskazują o konieczności informowania o decyzjach wydanych na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 Ordynacji podatkowej, tj. decyzjach w sprawie odroczenia i rozłożenia na raty podatku i zaległości podatkowych podatnika, nie wymieniając w żadnym przepisie decyzji przyznających ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów mimo, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą po śmierci męża, nie przysługuje mu jednak prawo do dokonywania odliczeń od podatku dochodowego z tytułu ulg uczniowskich przyznanych mężowi.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj