Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/443-494/JK/07
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/443-494/JK/07
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
agent
doradztwo
tłumacz
usługi


Pytanie podatnika
Czy wykonując wyłącznie usługi agencyjne mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1 i 9?Czy w przypadku , gdy dodatkowo świadczone będą usługi, które będą opodatkowane przez nabywcę na podstawie art.27 ust.3 i 4 ustawy (np. tłumaczenia , doradztwo) kwotę sprzedaży podlegającej zwolnieniu będzie stanowić suma kwot sprzedaży wynikających ze wszystkich świadczonych usług ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r ze zmianami), w związku z pismem z dnia 23.02.2007 roku, w sprawie, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego w przypadku świadczenia usług agencyjnych, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie

p o s t a n a w i a

- uznać Pani stanowisko w części dotyczącej zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 usług agencyjnych za prawidłowe,

- w pozostałej części uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Od stycznia 2007 roku prowadzi Pani działalność gospodarczą jako agent handlowy. Do obecnej chwili świadczyła Pani tylko usługi w oparciu o umowy agencyjne otrzymując za wykonane usługi wynagrodzenie prowizyjne. W związku z powyższym na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług, jako mały podatnik świadczący usługi agencyjne chciałaby Pani skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy zastosowaniu § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zmianami). Dodatkowo zamierza Pani świadczyć usługi np. tłumaczenia, doradztwa, które będą opodatkowane przez nabywcę zgodnie z miejscem świadczenia usług określonym w art. 27 ust. 3 i 4 w/w ustawy o VAT.

Pytania Podatnika:

-Czy wykonując wyłącznie usługi agencyjne mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9?

Czy w przypadku, gdy dodatkowo świadczone będą inne usługi, które będą opodatkowane przez nabywcę na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy (np. tłumaczenia, doradztwo) kwotę sprzedaży podlegającej zwolnieniu będzie stanowić suma kwot sprzedaży wynikających ze wszystkich świadczonych usług?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pani przekonaniu w przypadku świadczenia usług wyłącznie agencyjnych do obliczenia wartości sprzedaży zwolnionej nie będzie miał zastosowania art. 113 ust. 8 ustawy o podatku VAT, czyli wartość sprzedaży zwolnionej nie będzie określona jako 30-krotność kwoty prowizji lub innej postaci wynagrodzeń z tytułu przedmiotowych usług, natomiast będzie miał zastosowanie § 9 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zmianami) w świetle, którego Wnioskujący może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży w roku 2007 nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 10.000 euro, tj. 39.700 zł.

W przypadku gdy dodatkowo świadczone będą przez Panią usługi podlegające opodatkowaniu przez nabywcę na podstawie art. 27 ust 3 i 4 ustawy (np. tłumaczenia, doradztwo) kwotę sprzedaży podlegającej zwolnieniu stanowić będzie suma kwot sprzedaży wynikających ze wszystkich świadczonych usług.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, iż zgodnie przepisem zawartym w art. 113 ust. 8, ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 (wartość sprzedaży zwalniającą podatników od podatku) rozumie się 30 – krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń z wykonanie usług. Do kręgu podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 zalicza się m.in. agenta, zleceniobiorcę lub inną osobę świadczącą usługi o podobnym charakterze.

Jednakże w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.970 z późn.zm.),dokonano podwyższenia limitu sprzedaży dla podatników otrzymujących prowizję – przekroczenie tego limitu wyłącza ich z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku. W przepisie tym stwierdzono, że zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej (...), w przypadku których podstawę opodatkowania opodatkowania dla agenta, (...), stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku. Zwolnienie to dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku VAT i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania ww czynności, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, która na 2007 r została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów z 21.11.2007r (Dz.U.Nr 220 poz.1604) w wysokości 39.700 zł. Zwolnień tych nie stosuje się do podatników o których mowa w § 9 ust. 4 ww rozporządzenia tj. do podatników:

1.zarejestrowanych na podstawie art.96 lub art.157 ustawy jako „podatnicy VAT czynni”,

2.wykonujących również inne, niż wymienione w ust.1 czynności opodatkowane,

3.wykonujących czynności, o których mowa w art.113 ust.13 ustawy,

4.którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Z treści wniosku wynika, iż spełnia Pani powyższe warunki wynikające z § 9 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 roku, w związku z tym należy uznać, iż obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny powstaje w momencie przekroczenia, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

W przypadku poszerzenia działalności o usługi tłumaczeń czy taż doradztwa, gdzie miejsce opodatkowania będzie identyfikowane przez nabywcę na terytorium państwa trzeciego lub Wspólnoty zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy VAT, czynności powyższe nie będą podlegały opodatkowaniu przez Wnioskodawcę.

Jak wynika z treści w/w przepisu czynności te będą poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, a nie jak błędnie wskazuje Strona – zwalnieniu z podatku VAT, co oznacza, że nie dolicza się wartości tej sprzedaży do kwot prowizji.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

P o u c z e n i e

1. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3. Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj