Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
USPDI/415/1/9/07
z 14 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDI/415/1/9/07
Data
2007.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
przychód
przychód z działalności gospodarczej
usługi porządkowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ustalić moment powstania przychodu z działalności gospodarczej w zakresie usług sprzątania klatek schodowych i terenów przylegających.


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2007 r. (data wpływu 13.02.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej w zakresie usług sprzątania klatek schodowych i terenów przylegających jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 13.02.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług polegających na sprzątaniu klatek schodowych i terenów przylegających. Na koniec każdego miesiąca, zgodnie z umową, zobowiązana jest do wystawienia faktury, na której termin płatności określono „w ciągu czternastu dni od otrzymania faktury”.
Według wyrażonego we wniosku własnego stanowiska w sprawie przy określeniu daty powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie ma przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego za datę powstania przychodu uważa się dzień wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

Z powyższego wynika, że moment powstania przychodu z działalności gospodarczej powiązany został z datą wydania rzeczy (w tym towaru) lub wykonania usługi, nie może on być jednak późniejszy niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności.
Wyjątek od powyższej reguły stanowi m. in. regulacja art. 14 ust. 1e cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści powołanego przepisu, jeżeli strony ustalą, że usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze nie rzadziej niż raz w roku.
Powyższa regulacja dotyczy wszystkich usług, które rozliczane są okresowo. Przychód z tego tytułu powstanie na koniec okresu rozliczeniowego bez względu na datę wystawienia faktury czy zapłatę należności, przy czym okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż jeden rok.
W świetle wyżej cytowanych przepisów usługi porządkowe polegające na sprzątaniu klatek schodowych i terenów przynależnych z uwagi na ich charakter należy rozpatrywać w dwóch aspektach:
• jako usługę wykonaną jednorazowo – wówczas do określenia daty przychodu zastosowanie będzie miał przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym datą powstania przychodu będzie dzień wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności,
• jako usługę świadczoną w sposób ciągły (cyklicznie) – dla określenia daty powstania przychodu zastosowanie w tym przypadku będzie miał przepis art. 14 ust. 1e cyt. ustawy, regulujący zasady ustalania przychodu z tytułu usług rozliczanych okresowo, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że, zgodnie z umową, świadczone przez podatniczkę usługi rozliczane są okresowo – okresem rozliczeniowym jest miesiąc. Konsekwentnie zatem należy przyjąć, że przychód z tytułu świadczonych przez podatniczkę usług powstanie zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, tj. w ostatnim dniu każdego miesiąca.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy nie podziela zajętego we wniosku stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Jak stanowi art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj