Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
RP/415-32/06
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RP/415-32/06
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
obliczanie terminów
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania zajmowanego od 1993 r. na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa, które to prawo w 2006 r. zostało przekształcone na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 24 sierpnia 2006 r. (uzupełnionego w dniu 10 października 2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem złożonego wniosku jest zapytanie, czy obowiązuje Pana podatek dochodowy od przychodu ze sprzedaży mieszkania, w którym zamieszkuje Pan od listopada 1993 r., natomiast w dniu 31 lipca 2006 r. nastąpiło przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 1 października 1993 r. został Pan członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik" i otrzymał mieszkanie. Wpłacił Pan wymagany wkład, to jest 10% wartości mieszkania spółdzielczego lokatorskiego. Przez cały okres aż do lipca 2006r. co miesiąc spłacał Pan kredyt mieszkaniowy, który zaciągnęła w banku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik". W lipcu 2006 r. dokonał Pan spłaty reszty kredytu, co umożliwiło przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w dniu 31 lipca 2006 r. Zamierza Pan w najbliższym czasie sprzedać to mieszkanie. Sformułowane stanowisko Wnioskodawcy jest takie, że okres 5-ciu lat winien być liczony od dnia zamieszkania tj. od listopada 1993r., a w związku z tym nie powinien płacić podatku od przychodu ze sprzedaży opisanego mieszkania.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwana w dalszej części updof - w art. 10 wymienia źródła przychodów, do których przepisy ustawy mają zastosowanie. Przedmiotem opodatkowania jest m.in. odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...) (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b updof).

W przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, za datę nabycia lokalu, od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, należy uznać ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem by liczyć okres 5-letni od dnia uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego czy też zamieszkania.
Zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego lokatorskie prawo do lokalu jest prawem niezbywalnym, niedziedzicznym i nie podlega egzekucji. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu i rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Zatem, z chwilą przekształcenia prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, można mówić o nabyciu i od tej chwili wyznaczać bieg terminu pięcioletniego określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Ustalono, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodka Zamiejscowego w Tarnowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj