Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/KCz/423-9/07
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/KCz/423-9/07
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zaliczenia
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
zarachowanie


Pytanie podatnika
W którym momencie powinniśmy zaliczyć do kosztów podatkowych podatek od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów? W momencie zapłaty, czy zarachowania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Odlewnię Staliwa wnioskiem z dnia 27.12.2006r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego –Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy, iż momentem zaliczenia do kosztów podatkowych podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie gruntu jest moment zarachowania ww. obciążeń , skoro ich zarachowanie było możliwe, choć nie zostały zapłacone.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność produkcyjna Odlewni Staliwa jest zamknięta od m-ca sierpnia 2001r., a Syndyk zajmuje się wyprzedażą majątku masy upadłościowej w celu pozyskania środków na spłatę wierzycieli.Syndyk informuje, że zarachowania podatku od nieruchomości ,Odlewnia Staliwa dokonuje na podstawie sporządzanych deklaracji o podatku od nieruchomości, a zarachowania opłat za wieczyste użytkowanie gruntu na podstawie obciążeń- decyzji Urzędu Miasta.Zdaniem Syndyka , momentem do zaliczenia do kosztów podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie gruntu jest na podstawie art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- moment zarachowania ww. obciążeń, skoro ich zarachowanie było możliwe, choć nie zostały zapłacone.

Ocena prawna stanowiska:Stosownie do przepisów art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.(Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) zmiana ostatnia : (Dz. U. z 2006r. Nr 157, poz. 1119) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, w celu uzyskania przychodów lub mogące mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów są kosztami uzyskania przychodów. Są to więc koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami .

Tak więc poniesione wydatki, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodów. Natomiast koszty, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio powiązać z określonym przychodem, dotyczące całokształtu działalności, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zasada ta ma zastosowanie w odniesieniu do tzw. kosztów pośrednich (stałych), czyli do wydatków , które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, ale ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane z osiąganymi przychodami, nie pozostają w bezpośrednim związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym miesiącu albo roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów. W tym przypadku, skoro nie ma możliwości powiązania konkretnych kosztów z konkretnymi przychodami, należy te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.Powyższe stanowisko potwierdzają również przepisy art. 15 ust. 1 i 4 powołanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r.Z przepisów art. 15 ust. 1 wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Zaś przepisy art.15 ust.4 stanowią, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust.4b i 4c.Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami , odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później niż do upływu terminu określonego do złożenia sprawozdania ,
  2. złożenia zeznania , nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania

są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu złożenia sprawozdania lub zeznania podatkowego, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.Natomiast koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych , na podstawie otrzymanej faktury , albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury.Reasumując:W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , w brzmieniu obowiązującym zarówno w roku 2006 jak i 2007 , poniesione wydatki, związane z podatkiem od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów należy traktować jako koszty pośrednie i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj