Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-95/05/KH/83071
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-95/05/KH/83071
Data
2005.11.18



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
członek zarządu
działalność gospodarcza
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie wypałacane osobie zagranicznej z tytułu pełnionej funkcji w zarządzie Spółki zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a w razie uznania, że wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy po stronie Spółki zaistnieje konieczność rozliczenia VAT na zasadzie importu usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 27 września 2005 r., doręczonego do tut. Urzędu 30.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: członkiem zarządu Spółki jest osoba posiadająca miejsce rezydencji podatkowej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (osoba zagraniczna). Na mocy uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, osobie tej przyznano wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w zarządzie. Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie to zaliczane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13, pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W związku z powyższym, Spółka zwraca się z zapytaniem czy wynagrodzenie takie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a w razie uznania, że wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy po stronie Spółki zaistnieje konieczność rozliczania VAT na zasadzie importu usług. Spółka ocenia, że przychody z osobiście wykonywanej działalności z tytułu udziału w zarządzie spółki są w świetle art. 15, ust 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza powyższe stanowisko.
Wprawdzie w opisywanej sytuacji usługodawcą jest osoba zagraniczna i interpretacja winna być wydana dla tej osoby, jednakże z uwagi na brzmienie art. 17, ust 1, pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) Spółka jako podmiot korzystający z usługi osoby zagranicznej mogłaby być importerem usługi obowiązanym do rozliczenia podatku od wynagrodzenia przyznawanego osobie zagranicznej. Zgodnie z art. 27, ust 3 w zw. z ust. 4, pkt 3 powołanej ustawy miejscem świadczenia usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. W tym zakresie podatnikiem byłaby Spółka i dlatego w sprawie tej wydane jest niniejsze postanowienie.
Jak wynika z treści pisma członek Zarządu odpowiada wyłącznie przed Spółką, a wynagrodzenie jakie otrzymuje z tytułu pełnionej funkcji w zarządzie zaliczone jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Tak sformułowany zapis w podaniu pozwala w ocenie Naczelnika tut. Urzędu na ocenę, iż czynność wykonywana przez członka Zarządu mieści się w kategorii czynności wymienionej w art. 15, ust 3, pkt 3 ustawy o VAT. Funkcja jaką pełni osoba zagraniczna w Spółce - członka zarządu nie stanowi działalności w rozumieniu art. 15, ust 1 ustawy, nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka nie jest objęta obowiązkiem rozliczenia w/w czynności na zasadzie importu usług.
W świetle powyższego Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj