Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-23/06/33893
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-23/06/33893
Data
2006.04.21



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
najem
potrącalność kosztów
remont środków trwałych
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy nakłady ponoszone przez podatnika z tytułu opłat czynszowych najmowanego budynku, w którym podatnik dokonuje prac remontowych i adaptacyjnych, stanowią bezpośrednio koszt uzyskania przychodów, czy też stanowią nakład na inwestycję w obcym środku trwałym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 6.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie pierwsze przedstawione we wniosku stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik jest najemcą budynku, w którym obecnie dokonuje prac remontowych i adaptacyjnych. Budynek ten przygotowany jest dla celów zwiększenia rozmiarów przedsiębiorstwa podatnika. Po zakończeniu robot budynek będzie wykorzystywany przez podatnika na prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie w związku z prowadzeniem prac przygotowawczych, w obiekcie tym nie jest prowadzona jeszcze działalność i co za tym idzie nie powstają jeszcze przychody związane z prowadzeniem działalności w tym miejscu. Jednakże podatnik dokonuje już zapłaty za poszczególne miesiące z tytułu czynszu najmu. Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego podatnik formułuje dwa zapytania, zapytanie pierwsze zawarte we wniosku dotyczy kwestii czy nakłady ponoszone przez podatnika z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, czy też stanowią nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym. Zapytanie drugie związane jest z zapytaniem pierwszym - jeżeli wydatki z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, to w którym momencie uzyskają one taki charakter, czy w momencie ich poniesienia, czy też z chwilą uzyskania pierwszego przychodu w związku z użytkowaniem przedmiotowego budynku. Podatnik wskazuje, że czynsz najmu nie może być zaliczony do kosztów ulepszenia środka trwałego, zdaniem podatnika kwoty uiszczane z tytułu opłat czynszowych stanowią koszt uzyskania przychodów, który podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy zostanie osiągnięty przychód przy wykorzystaniu modernizowanego obiektu. W uzasadnieniu stanowiska podatnik powołuje przepisy art. 15 ust. 1 i 4, art. 16g ust. 1 pkt 7 ust. 4 i 13 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że w związku z tym, że ww. zapytania podatnika dotyczą w istocie dwóch różnych kwestii odpowiedź Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego zawarto w dwóch odrębnych postanowieniach, w niniejszym postanowieniu odniesiono się do pierwszego zapytania podatnika zawartego we wniosku.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. innych niż grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów)- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych- zwane także środkami trwałymi. Na podstawie art.16g ust. 7 ww. ustawy wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynkach i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się stosując odpowiednio ust. 3-5. Z art. 16g ust. 4 ww. ustawy wynika, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Można przyjąć, że inwestycją w obcych środkach trwałych są nakłady na obcy środek trwały używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, które wiążą się z jego ulepszeniem, czyli przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją lub modernizacją. W myśl art. 16g ust. 13 ww. ustawy środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Należy zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, że ponoszone wydatki na czynsz najmu są związane z utrzymaniem nieruchomości, nie wpływają zatem w żaden, nawet pośredni sposób na ulepszenie najmowanego budynku.
Mając na uwadze powyższe potwierdzono stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj