Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDP/18/MB/423/5/2007/1
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDP/18/MB/423/5/2007/1
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
wspólnota mieszkaniowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wspólnota winna cały przychód z pożytków - pomieszczeń wynajmowanych na podstawie umowy- tj. czynsz (przeznaczany na fundusz remontowy) oraz opłaty na świadczenia (centralne ogrzewanie, zimna woda i ścieki, podgrzanie wody, wywóz nieczystości), które rozliczane są tak jak z właścicielami likali mieszkalnych - traktować jako przychód do opodatkowania i uiszczać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych czy tylko od czynszu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku złożonym w dniu 20.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 2007.02.23), uzupełnione w dniu 23.03.2007r. - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej znajdują się pożytki – pomieszczenia, stanowiące własność Wspólnoty, które są wynajmowane na podstawie umowy. Za te pożytki wynajmujący płacą Wspólnocie czynsz oraz opłaty na świadczenia (centralne ogrzewanie, zimna woda i ścieki, podgrzanie wody oraz wywóz nieczystości). Czynsz przeznaczany jest przez Wspólnotę na fundusz remontowy, natomiast świadczenia rozliczane są tak jak z pozostałymi właścicielami lokali mieszkalnych (w przypadku nadpłaty wpłaconych zaliczek nad kosztami różnica zwracana jest wynajmującemu a w przypadku gdy powstaje niedopłata wynajmujący jest zobowiązany do jej uregulowania).

Wspólnota zadaje pytanie, czy w związku z wyżej opisanym stanem faktycznym winna traktować cały przychód do opodatkowania i uiszczać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych czy tylko od czynszu?

Wspólnota stoi na stanowisku, że w związku z tym jedynie od czynszu powinna dokonywać comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Z przedstawionych danych wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa, oprócz prowadzenia działalności statutowej uzyskuje przychody również z pożytków, tj. wynajem lokali użytkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z powyższego wynika, że zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, natomiast dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu nawet, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.Natomiast na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Wszelkiego rodzaju opłaty związane z zasobami Wspólnoty (czynsze, świadczenia, itp.) stanowią jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Bez znaczenia jest tutaj źródło pochodzenia tych środków, tzn. czy zostały one wypracowane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskane jako pożytki zrealizowane przez wspólnotę z nieruchomości bądź otrzymane w inny przewidziany tą ustawą sposób. Oznacza to, że wszystkie środki jakie wpływają na rachunek wspólnoty stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej przychód.

Z kolei kosztami uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przypadku wspólnot będą to wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz związane z utrzymaniem lokali, w tym opłaty eksploatacyjne (za zużycie wody, ogrzewania, oświetlenia itp.).

Z powyższego wynika, że dochód, tj. różnica między osiągniętymi przychodami, a poniesionymi w celu osiągnięcia tych przychodów kosztami, uzyskany przez Wspólnotę z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. z wynajmu pomieszczeń – czynsz oraz opłaty za eksploatację, podlegać będzie opodatkowaniu i to bez względu na cel, na jaki zostanie przeznaczony, i nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj