Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446.PDI/415-6/07/BK
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446.PDI/415-6/07/BK
Data
2007.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
rozliczenie roczne


Pytanie podatnika
dotyczy dokonania rozliczenia rocznego za 2006 rok w przypadku nieotrzymania informacji PIT-8C i wykazania straty z tytułu utraconych zainwestowanych pieniędzy.


Wnioskiem z dnia 28.03.2007 r. (data wpływu 29.03.2007 r.) podatnik zwrócił się do organu podatkowego, na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie informacji odnośnie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, a w szczególności dokonania rozliczenia rocznego za 2006 r. i wykazania straty z tytułu utraconych zainwestowanych pieniędzy, które powierzył W.S.A. w przypadku nie otrzymania informacji PIT-8C.

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym. We wniosku przedstawił następujący stan faktyczny:w roku 2006 był klientem domu maklerskiego W. S.A. na mocy zawartej w roku 2005 „Umowy o zarządzanie portfelem i prowadzenie rachunku inwestycyjnego w PLN i EURO”.Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w dniu 04.04.2006r. odebrała W. S.A. zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej nakazując rozwiązanie umów z klientami i zwrot powierzonych W. S.A. środków. Podatnik wypowiedział W. S.A. umowę z końcem kwietnia 2006 r. na prowadzenie rachunków inwestycyjnych (PLN i EURO). W dniu 22.06.2006 r. Sąd ogłosił upadłość W. S.A., który nie rozliczył się z podatnikiem z zainwestowanych przez Niego pieniędzy.Prawdopodobnie przez kilka lat inwestycje realizowane przez W. S.A. przynosiły straty wpływające na spadek rzeczywistej wyceny rachunku inwestycyjnego podatnika w wyniku opisanych wyżej wydarzeń Syndyk masy upadłości W. S.A. nie przekaże rocznej informacji o dochodach z kapitałów pieniężnych – PIT-8C. Podatnik zwraca się z zapytaniem jak ma dokonać rozliczenia rocznego za 2006 r. i czy zasadne jest wykazanie straty z tytułu utraconych a zainwestowanych pieniędzy, które powierzył W. S.A. Czy mimo nie posiadania PIT-8C może wykazać stratę w rozliczeniu rocznym?. Czy może w ogóle nie uwzględniać żadnych danych w zakresie środków powierzonych a nie odzyskanych z W. S.A., licząc na to,że w przyszłości może uda się wyegzekwować jakieś pieniądze z masy upadłości W. S.A.

Jednocześnie zawarł we wniosku własne stanowisko, w którym stwierdził, iż podstawą do rozliczenia rocznego są informacje uzyskane na formularzach PIT-11/8B lub PIT-8C. Formularze te winny być przekazywane podatnikom do końca lutego po zakończeniu każdego roku. Brak tych informacji nie zwalnia jednak podatnika z obowiązku złożenia zeznania za dany rok podatkowy. Przepis art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje składanie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku bez względu na możliwe przeszkody w ustaleniu rzeczywistej wartości dochodów podlegających opodatkowaniu, strat lub innych kwot mających wpływ na wymiar podatku. Z założenia między innymi PIT-8C jest podstawą do prawidłowego rozliczenia rocznego, jednak brak tej informacji nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania za dany rok podatkowy. Jeżeli zatem podatnik nie dysponuje informacją, powinien sporządzić zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych przez siebie danych określonych na podstawie zastępczych dowodów.W przypadku podatnika będzie to wartość wpłaconych do W. S.A. środków pieniężnych i wartość uzyskanych zwrotnie środków po rozwiązaniu umowy.


Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i obowiązujących prawa podatkowego w tym zakresie – organ podatkowy stwierdził co następuje:
Uzyskane przychody z realizacji usług, polegających na inwestowaniu środków pieniężnych, zdeponowanych na imiennym subkoncie w banku, w transakcje na terminowym rynku walutowym poprzez dokonywanie sprzedaży na termin waluty bazowej za walutę niebazową, zawieranie umów w zakresie opcji walutowych, zakup wybranych obligacji i papierów wartościowych oraz wykorzystywanie lokat bankowych transakcji stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, określonych w art.17 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ Zgodnie z nim za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających. Z kolei art.5a pkt 13 tej ustawy, w uzupełnieniu tej definicji wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych – oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art.2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Instrumenty pochodne są to zatem transakcje dotyczące przyszłej wartości instrumentu bazowego. Zyski pochodzące z inwestowania przez zleceniobiorcę podatnika środków pieniężnych /depozytu/ na rynku walutowym w celu pomnażania ich wartości stanowią przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających.

Przychód ten zgodnie z art.17 ust.1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art.30b ust.1 tej ustawy, który stanowi, że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym, zgodnie z art.30b ust.2 pkt 3, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.23 ust.1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.30b ust.5 ustawy o podatku dochodowym, dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 oraz art.30c i należy rozliczyć je według postanowień art.45 ust.1a pkt 1 i ust.4 pkt 2. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego jest zobowiązany wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym sporządzonym według ustalonego wzoru /PIT-38/ dochody /poniesioną stratę/ w danym roku podatkowym z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. W tym terminie podatnik obowiązany jest również obliczyć i wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z tego zeznania.


Zatem słuszne jest Pana stanowisko,że obowiązek złożenia zeznania podatkowego istnieje, nawet jeżeli płatnik nie dopełnił obowiązku wystawienia i doręczenia informacji PIT-8C. Do ustalenia danych, które należy wykazać w zeznaniu, należy skorzystać z posiadanych przez Pana dowodów. Obowiązek złożenia zeznania rocznego będzie miał jednak miejsce o tyle, o ile będzie Pan posiadał dostateczne dane do prawidłowego rozliczenia.W przypadku gdyby jednak płatnik przysłał wyżej wymienioną informację i wystąpiła by pomiędzy tą informacją a złożonym zeznaniem różnica wykazanych w niej kwot będzie Pan zobowiązany złożyć korektę tego zeznania.


Organ podatkowy nie podziela natomiast stanowiska aby stratę w przedstawionej sytuacji ustalać jedynie na podstawie wpłaty gotówki na rachunek inwestycyjny i z drugiej strony dotychczasowej wypłaty z tego rachunku. O dochodzie lub stracie decydują bowiem nie tylko wypłacone i wpłacone środki pieniężne lecz również stan rachunku inwestycyjnego.

W niniejszej interpretacji zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej ustosunkowano się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, gdyż organ podatkowy wydając postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie ma obowiązku badania załączonych dokumentów.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok, a uznać za nieprawidłowe w zakresie przedstawionego sposobu ustalania straty z tytułu przychodów z pochodnych instrumentów finansowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj