Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzezinach
I/415/3/2007/AF
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/3/2007/AF
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Brzezinach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dzierżawa
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
podatek dochodowy od osób prawnych
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
  1. Które przychody i koszty w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są przychodami i kosztami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ?
  2. Czy dochody uzyskiwane przez Spółdzielnię m.in. z oprocentowania z tytułu nieterminowych wpłat, z reklam na ścianach budynków, dzierżawy gruntów, wynajmu garaży wolnostojących, lokowania przejściowo wolnych środków, najmu lokali o innym przeznaczeniu niż mieszkaniowe, dzierżawy powierzchni dachów - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach działając na podstawie: art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni, o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w sprawie uznania określonych przychodów i kosztów za przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, postanawia:

  1. udzielić podatnikowi interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, oraz
  2. stwierdza, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 14 marca 2007 r., Nr. L.dz. 361/2007 Spółdzielnia (Wnioskodawca, Podatnik, Spółdzielnia) zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 19 marca 2007 r. zwrócono się do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku w zakresie szczegółowego wyjaśnienia stanu faktycznego związanego z pytaniem. Uzupełnienie wniosku nastąpiło w dniu 23 marca 2007 r.

  1. Stan faktyczny i pytanie Spółdzielni:
    W związku z uchyleniem zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4f w rozdziale 4 – zwolnienia przedmiotowe ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz z wprowadzeniem zwolnienia dochodów spółdzielni zgodnie z zapisem w punkcie 44 w/w artykułu, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r. - Podatnik zwrócił się z pytaniem: które przychody i koszty w rozumieniu przedmiotowej ustawy są przychodami i kosztami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ?
  2. Stanowisko:
    Zdaniem Podatnika wszystkie przychody i koszty Spółdzielni (wymienione we wniosku) są przychodami i kosztami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi pod warunkiem przeznaczenia dochodów uzyskanych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, z wyłączeniem przychodów i kosztów z najmu lokali innych niż mieszkaniowe mieszczących się w wolnostojącym budynku – pawilonie handlowym.
    Na podstawie art. 14 a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
  3. W związku z powyższym przepisem oraz po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach udziela poniższej interpretacji.
    Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej ustawa o podatku dochodowym) wolne do podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Spółdzielnia jest przedsiębiorcą posiadającym osobowość prawną i funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm. – dalej ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych)
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Definicja lokalu mieszkalnego, do której odnosi się ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zawarta jest natomiast w art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Zgodnie z tą regulacją samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, w szczególności takimi jak piwnica, strych, komórka, garaż służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie definiuje pojęcia „zasobu mieszkalnego spółdzielni”. Równocześnie brak precyzyjnych definicji w przepisach podatkowych pojęć „zasoby mieszkaniowe” oraz „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Szerokie rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe spółdzielni” pojawia się natomiast w art. 16c pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym. W świetle tego przepisu zasobami mieszkaniowymi są: budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno – wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe. Z brzmienia tego przepisu wynika, iż wolą ustawodawcy jest szerokie rozumienie pojęcia zasobów mieszkaniowych, nie ograniczające się jedynie do lokali mieszkalnych, lecz do całej infrastruktury towarzyszącej lokalom mieszkalnym, która ma zapewnić zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni.

Wyjaśnienie analizowanego terminu można oprzeć na słownikowym znaczeniu oraz na orzecznictwie sądowym.

Słownik języka polskiego określa „mieszkanie” jako pomieszczenie, w którym się stale mieszka, złożone zwykle z pokoi, kuchni, łazienki, itp. Natomiast jako „zasób” przyjmowana jest pewna ilość czegoś zebrana, nagromadzona w celu wykorzystania w przyszłości, zapas, rezerwa. Przykładem zasobu w powyższym znaczeniu, według Słownika, jest zasób mieszkaniowy.

Naczelny Sąd Administracyjnych w rozstrzyganych przez siebie sprawach wielokrotnie akcentował szerokie rozumienie pojęcia „zasobów mieszkaniowych”. W wyrokach z dnia 8 listopada 1995 r. sygn. SA/Kr 622/95 oraz z dnia 16 października 1995 r. sygn. SA/Wr 152/95, NSA stwierdził, iż pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej, tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe.

Problematykę powyższą podjęło także w piśmie z dnia 22 grudnia 2006 r. sygn. DD6-8213-438/WK/06/339/391 Ministerstwo Finansów. W piśmie tym Ministerstwo wyjaśniło, iż na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatnika, składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów, czyli czynsze oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jaki i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządu i administracji.
W związku z powyższym stanowiskiem uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym, nie tylko jako lokali mieszkalnych, ale także pozostałych urządzeń i pomieszczeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniający sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie.

Biorąc powyższe pod uwagę za „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym należy rozumieć:

  1. Budynki mieszkalne wraz wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
    • dźwigi osobowe i towarowe
    • aparaty do wymiany ciepła
    • kotłownie i hydrofornie wbudowane
    • klatki schodowe
    • strychy, piwnice, komórki
    • garaże
  2. Pomieszczenie znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
    • budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej
    • kotłownie i hydrofornie wolnostojące
    • osiedlowe warsztaty ( zakłady) konserwacyjno – remontowe
  3. Urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdując się budynki wyżej wymienione jak:
    • zbiorniki – doły gnilne, szamba
    • rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej
    • sieci elektroenergetyczne i telefoniczne
    • budowle inżynieryjne (studnie, itp.)
    • budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki
    • inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie osiedlowe, ogrodzenia.

Związane z wymienionym powyżej budowlami, obiektami i urządzeniami przychody oraz koszty, stanowią przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (art. 12 ust. 1, art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu w myśl art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym zwolniony będzie z opodatkowania, pod warunkiem jednak, że przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Przywołany art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatku dochodowym wyklucza natomiast zwolnienie dla dochodów uzyskiwanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostaną one przeznaczone.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą, zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone. Za inną działalność niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi należy uznać działalność, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatnika.

Reasumując, opodatkowaniu podlegać będą zatem m.in.: dochody z wynajmowania lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach na anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej. Opodatkowaniu podlegać będzie także dochód uzyskany z terminowych lokat, na których ulokowano wolne okresowo środki Spółdzielni. Opodatkowany będzie także dochód uzyskiwany przez Spółdzielnię ze wszystkich urządzeń, pomieszczeń, budynków, w których prowadzona działalność, nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, czy też nie służy ułatwianiu dostępu to takich lokali i w związku z tym nie można tej działalności zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W przedmiotowej sprawie koszty poniesione w celu uzyskania w/w przychodów (podlegających opodatkowaniu) stanowić będą u podatnika koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że nie będą zawierały się w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.
Równocześnie informuję, iż wyjaśnienia zawarte w Piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. (znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391) nie stanowią urzędowej wykładni prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zgodnie ze stwierdzeniem Ministerstwa zawartym w przedmiotowym piśmie.
Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienie oraz przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy - za nieprawidłowe.
Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta – wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany bądź uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj