Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
WP-443-13/07
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP-443-13/07
Data
2007.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
grunty
opłata pierwsza
opłata roczna
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłaty pierwsze i opłaty roczne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu oddania gruntu w wieczyste użytkowanie i na współwłasność w przypadku umów zawartych przed dniem 1 maja 2004r. i po dniu 1 maja 2004r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na pismo Wójta Gminy Inowrocław z dnia 05.03.2007r.(data wpływu 06.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie : czy opłaty pierwsze i opłaty roczne podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu oddania gruntu w wieczyste użytkowanie i na współwłasność w przypadku umów zawartych przed dniem 1 maja 2004r. i po dniu 1 maja 2004r.? :

stanowisko Wójta Gminy Inowrocław, zawarte w w/w zapytaniu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.03.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Wójta Gminy Inowrocław o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym regulowanych przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: Gmina działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 21sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami tekst jednolity z 2004r. (Dz.U. Nr 261, poz.2603 z póź. zm. ) oddaje w użytkowanie wieczyste na 99 lat nieruchomości gruntowe. Umowa dokonywana jest formie aktu notarialnego. W przypadku oddania gruntu w wieczyste użytkowanie pierwsza opłata stanowi 25% wartości gruntu. Kolejne opłaty roczne nabywca zobowiązany jest wpłacać na konto Urzędu Gminy bez wezwania do 31 marca każdego roku. Wpłaty te wpłacane są w różnych terminach, w zależności od podatnika.

Pytanie podatnika brzmi:

  • Czy opłaty pierwsze i opłaty roczne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu oddania gruntu w wieczyste użytkowanie i na współwłasność w przypadku umów zawartych przed dniem 1 maja 2004r. i po dniu 1 maja 2004r. ?

Zdaniem podatnika: Wójt Gminy Inowrocław powołując się na uchwałę NSA z dnia 8 stycznia 2007r sygn. akt I FPS 1/06 uważa, iż opłata roczna i opłata pierwsza z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług po wejściu w życie ustawy z dnia 11.03.2004r w sprawie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu podlegałyby tylko opłaty roczne oraz opłaty pierwsze od umów zawartych po dniu 1 maja 2004r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.

Definicja towaru, zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obejmuje grunty, zatem należy opowiedzieć się za stanowiskiem, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy, a nie świadczenie usług, do którego odnosi się art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

W przypadku dostawy towarów zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Ustanowienie użytkowania wieczystego następuje w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej.

W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem (towarem) na rzecz użytkownika wieczystego, w konsekwencji powoduje to, iż użytkownik wieczysty rozporządza gruntem jak właściciel. Odnosi się to do swobodnego korzystania z gruntu i czerpania z niego pożytków, jak również do możliwości przeniesienia takiego władztwa na inny podmiot, tak jak ma to miejsce w przypadku dokonywania sprzedaży gruntu przez właściciela.

Istotne znaczenie dla sprawy ma fakt, że w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego (tj. przed dniem 1 maja 2004r) czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Tym samym zdaniem tut. organu opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej.

Odnosząc sie do przedmiotowego pisma, w przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. (tj. przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa) - nie podlega ona obecnie podatkowi od towarów i usług.

Fakt, że oprócz pierwszej opłaty użytkownik wieczysty ponosi opłaty roczne - nie oznacza, że opłaty roczne stanowią każdorazowo dostawę towarów. W chwili gdy dokonano tej czynności (tj. przed 1 maja 2004r) nie była ona objęta obowiązkiem podatkowym. Dlatego też sposób dokonania za nią zapłaty (zbliżony do ratalnego poprzez wnoszenie opłat rocznych) nie będzie miał znaczenia z punktu widzenia nowego prawa, nawet jeżeli zapłata nie została zakończona w czasie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Wobec powyższego należy uznać, że opłata pierwsza i opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r nie podlega podatkowi od towarów i usług po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają natomiast opłaty pierwsze i roczne od umów zawartych po rządami nowej ustawy tj. od 1 maja 2004r.

Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak zastosuje się Podatnik do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Powyższa interpretacja wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj