Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-11/MM/07
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-11/MM/07
Data
2007.05.14



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przychody ewidencjonowane
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z opłat za korzystanie z usług ośrodków Spółka w całości przeznaczając na zwiększenie ZFŚS nie traktuje ich jako przychody podlegające opodatkowaniu?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opisane w piśmie z dnia 8 lutego 2007 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z 8 lutego 2007 r., które do kancelarii tutejszego urzędu wpłynęło 14 lutego 2007 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji ................ a także świadczeniu usług najmu i dzierżawy. Spółka posiada też dwa ośrodki wypoczynkowe będące zakładowymi obiektami socjalnymi. Usługi ośrodków sprzedawane są zarówno osobom uprawnionym do korzystania z tworzonego przez Spółkę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwanego dalej ZFŚS) jak też osobom nie będącym pracownikami Spółki.Koszty utrzymania ośrodków w niewielkim stopniu pokrywane są środkami ZFŚS, a podstawowym źródłem ich finansowania są środki obrotowe Spółki. Wydatki na utrzymanie obiektów - poza opłaconymi z ZFŚS - Spółka uznaje za koszty uzyskania przychodu.Przychody uzyskane z opłat za korzystanie z usług ośrodków Spółka w całości przeznacza na zwiększenie ZFŚS.Spółka zwróciła się z pytaniem, czy prawidłowo kwalifikuje dochody uzyskane z działalności przedmiotowych obiektów?

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”): „Do przychodów nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz.” Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r, Nr 70 poz. 335 ze zm.) „Środki Funduszu zwiększa się o wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej”, a działalnością socjalną według art. 2 ust. 1 tejże ustawy są:
„(...) usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”.
Odnosząc przestawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, zdaniem organu podatkowego Spółka postępuje prawidłowo, albowiem przedmiotowe przychody uzyskane ze sprzedaży usług wypoczynkowych świadczonych przez ośrodki wczasowe nie stanowią przychodów podatkowych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj