Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-12/07
z 18 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-12/07
Data
2007.05.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
reklama


Pytanie podatnika
Czy w świetle obecnego brzmienia art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychód powstanie w momencie wystawienia faktury (art. 14 ust. 1c pkt 1) czy też w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, czyli 31 stycznia 2008 roku (zgodnie z art. 14 ust. 1e)


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23 lutego 2007 roku (wpływ 19 marca 2007 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami dotyczącymi momentu powstania przychodu, uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży usług, w tym odpłatnej prezentacji reklam, w ramach prowadzonego przez siebie branżowego portalu internetowego „.. .pl”. Na podstawie ogólnych warunków zamieszczania reklam na Pana portalu, firmy dostarczają materiał, który chcą prezentować w ramach reklamy internetowej, Pan natomiast zamieszcza reklamę w określonych miejscach na stronach portalu internetowego i za tę usługę wystawia fakturę VAT. Podniósł Pan, iż często zdarza się, że klient zamawia reklamę na dłuższy okres, na przykład na rok. Wskazał Pan, iż w tej sytuacji wystawia Pan fakturę VAT tytułem „reklama internetowa w okresie od 1 lutego 2007 roku do 31 stycznia 2008 roku, z datą wystawienia 1 luty 2007 roku i terminem płatności 14 dni.

W złożonym wniosku zawarł Pan pytanie następującej treści:

  • Czy w świetle obecnego brzmienia art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychód powstanie w momencie wystawienia faktury (art. 14 ust. 1c pkt 1) czy też w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, czyli 31 stycznia 2008 roku (zgodnie z art. 14 ust. 1e)?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Pana zdaniem, momentem wystawienia przychodu jest dzień wystawienia faktury, bowiem konstrukcja art. 14 ust. 1 - 1i sugeruje, że przychód powinien być rozpoznany w momencie zaistnienia pierwszej okoliczności. Może to być więc dzień wystawienia faktury, otrzymania należności lub koniec okresu rozliczeniowego, lecz tylko w przypadku jeśli faktura VAT wystawiana jest po zakończeniu okresu rozliczeniowego, jak i należność zostaje uregulowana po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu wyjaśnia, co następuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której prowadzi branżowy portal internetowy, poprzez który sprzedaje usługi, w tym odpłatnie prezentuje reklamy.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku uchylony został art. 14 ust. 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określający moment powstania przychodu dla podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Oznacza to, że obecnym stanie prawnym podatników tych dotyczą takie same zasady ustalania momentu powstania przychodu jak pozostałych podatników.

Pojęcie przychodów z działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 14 ust. 1 powołanej ustawy. W myśl tego przepisu za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek o towarów i usług.

Art. 14 ust. 1c powołanej ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ten odnosi się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h).

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1i w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Odnosząc się do powyższych uregulowań należy podkreślić, iż przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

W przypadku usługi ciągłej, rozliczanej w okresach rozliczeniowych przyjmuje się, że usługa ta będzie wykonana w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze i jego ustalenie odbywa się nie rzadziej niż raz w roku

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż usługa prezentacji reklam nie jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, a zatem nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 ust. 1e-i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wystawia Pan fakturę przed wykonaniem usługi, stąd zgodnie z art. 14 ust. 1c za dzień powstania przychodu należy uznać dzień wystawienia faktury.

Tym samym organ podatkowy uznaje przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.

Oceny stanowiska dokonano zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 23 lutego 2007 roku (wpływ 19 marca 2007 roku) i stanem prawnym obowiązującym w dniu datowania odpowiedzi.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj