Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P3/415-14/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P3/415-14/07
Data
2007.05.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe
księgowanie kosztów
metoda kasowa
metoda memoriałowa


Pytanie podatnika
W którym roku należy ująć w kosztach uzyskania przychodu faktury wystawione w 2006 roku za które należności zostały zapłacone w 2007 roku ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 15.02.2007 r. wpłynął wniosek Państwa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Państwa indywidualnej sprawie w którym przedstawili Państwo następujący stan faktyczny:

W 2006 roku prowadziliście Państwo podatkową księgę przychodów i rozchodów stosując od początku działalności zasadę potrącania kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia wydatku, według metody zwanej „kasową”. Od stycznia 2007 roku prowadzicie Państwo księgi handlowe.

W odpowiedzi na państwa pytanie dotyczące stosowania art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymaliście Państwo z tut. Urzędu Skarbowego interpretację zgodnie z którą, według przepisów obowiązujących do końca 2006r., przez datę poniesienia wydatku należało rozumieć datę dokonania zapłaty. W związku z powyższym, w myśl powyższej interpretacji, koszty udokumentowane fakturami w podatkowej książce przychodów i rozchodów, przy metodzie „kasowej”, należało ujmować w dacie zapłaty.

W związku z wprowadzoną dniem 1 stycznia 2007 r. zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zmianą formy prowadzenia księgowości, macie Państwo wątpliwości. Koszty dotyczą roku 2006 ale zostały zapłacone w roku 2007, w związku z powyższym, zgodnie z interpretacja Urzędu Skarbowego uważacie Państwo, iż nie można ich ująć w roku 2006. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od stycznia 2007 nie powinniście też ich ujmować w roku 2007, ponieważ wydatek dotyczy 2006r. Od 1 stycznia 2007r. zmieniono treść artykułu 22 ust. 5 wykreślono z ustawy zapis: „potrącane tylko w roku podatkowym, którego dotyczą...chyba że zarachowanie ich nie było możliwe”.

W związku z tym zwróciliście się Państwo do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem w którym roku należy ująć w kosztach uzyskania przychodu faktury wystawione w roku 2006 za które należność została zapłacona w roku 2007, w dacie wystawienia w roku 2006 czy w dacie zapłaty w roku 2007.

Państwa zdaniem winny być ujęte w roku 2006, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w wersji do 31.12.2006 nie zawierała definicji pojęcia „poniesionych” kosztów. W tej kwestii pojawiły się różne diametralnie odmienne stanowiska w pismach organów podatkowych. Według jednych za datę poniesienia wydatków należało rozumieć datę otrzymania faktury, według innych datę zapłaty, w jeszcze innych uznano, że jest to data wystawienia faktury. W wersji obowiązującej od 01.01.2007r. Ustawodawca dokładnie określił, że koszty udokumentowane fakturami należy ująć w księgach handlowych do okresu którego dotyczą.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z zapisem zawartym w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów – metoda „kasowa” i „memoriałowa”.

Stosownie do zasady wyrażonej w art. 22 ust 4 cyt. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i ust. 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przy czym przez datę poniesienia wydatku należy rozumieć datę zapłaty a więc moment faktycznego dokonania tego wydatku. Zasada ta określana jest jako tzw. metoda „kasowa” i według takiej metody potrącane były przez Państwo koszty w 2006 roku.

W 2007 roku prowadzicie Państwo księgi rachunkowe. Stosownie do znowelizowanego ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) zapisu art. 22 ust.5 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r., - u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. Zaś zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 5 c cytowanej ustawy koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W myśl nowo wprowadzonego ust 5 d cyt. art 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż z uwagi na stosowaną w 2006 roku metodę zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów (metoda kasowa) nie mogliście Państwo przedmiotowych wydatków zarachować do kosztów uzyskania przychodów 2006 roku z uwagi na fakt ich niezapłacenia. Od 01.01.2007r. nastąpiła zmiana prowadzonej przez Państwo dokumentacji podatkowej (księgi handlowe), a co za tym idzie zmianę metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów z metody kasowej na memoriałową.

Zatem zgodnie z cytowanymi powyżej znowelizowanymi przepisami art. 22 ust 5 – 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób rozliczania kosztów zależy od tego, czy są to koszty bezpośrednie czy pośrednie. Koszty udokumentowane fakturami wystawionymi w 2006r. i związane bezpośrednio z przychodem 2006 roku należy zaliczyć do roku 2006 (koszty bezpośrednie). Natomiast pozostałe wydatki, których nie można przyporządkować do określonych przychodów w 2006 roku (koszty pośrednie) powinny zostać zaliczone w koszty w dacie poniesienia. Przy czym koszty te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w takiej wysokości jaka dotyczy danego roku podatkowego. We wniosku wskazaliście Państwo, iż koszty dotyczą roku 2006 wobec czego stanowią koszt uzyskania przychodu roku 2006.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj