Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-06/03/07
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-06/03/07
Data
2007.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości na zakup dwóch lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości skutkuje zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 22 lutego 2007r. został przez Panią złożony w tutejszym organie wniosek dotyczący udzielenia pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco :

Po sprzedaży nieruchomości mieszkalnej, dokonanej przed upływem 5 lat od jej nabycia, złożyła Pani w organie podatkowym oświadczenie, że uzyskane ze sprzedaży przychody zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych wydatkowała Pani ma nabycie lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości oraz na ich remont.

Pani wątpliwości budzi to, czy w opisanym powyżej stanie faktycznym będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Według Pani oceny, w treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „nie ma ograniczeń w ilości nabycia lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość i nie wynika z zapisu ww. przepisu, że przychody uzyskane ze sprzedaży przed upływem, 5-ciu lat nieruchomości mieszkalnej można przeznaczyć na zakup wyłącznie jednego lokalu mieszkalnego”.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Przedmiotem zapytania jest opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości osiągniętego w roku 2005.

W związku z powyższym, wyjaśniając Pani wątpliwości należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w roku 2005.

Stosownie do art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w roku 2005 – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodu zostały określone w art. 10 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa się za nie między innymi odpłatne zbycie nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. :

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie

Zgodnie z art. 28 ust. 1-2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tejże ustawy nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Z powyższego obowiązku, zgodnie z art. 28 ust. 2a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkują na cele i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) tejże ustawy, tj. :

- na nabycie na terytorium RP, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP, na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP, lub

- na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa powyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia wynikającego z powołanego przepisu (podatnik w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży nie wydatkuje przychodu uzyskanego z tej sprzedaży na określone cele mieszkaniowe) - podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczonymi w sposób określony w art. 28 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego stwierdzić należy, że :

Przedmiotem zapytania jest to, czy wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w terminie dwóch lat od dnia jej dokonania na nabycie dwóch lokali mieszkalnych stanowiących samodzielną nieruchomość oraz ich remont skutkuje zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na wstępie należy podkreślić, że wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od zasady równości i powszechności opodatkowania. W świetle powyższego przepisy wprowadzające do systemu prawa ulgi i zwolnienia, winny być interpretowane ściśle, przy zastosowaniu wykładni językowej.

Powyższe oznacza, że zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, w sytuacji, gdy przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c) – zostaną wydatkowane w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele literalnie wymienione w tym przepisie, tj. między innymi na nabycie na terytorium RP stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego (a nie lokali mieszkalnych), czy też na remont lub modernizację własnego lokalu mieszkalnego (a nie lokali mieszkalnych).

Omawiane zwolnienie polega na preferowaniu przeznaczenia wydatków, uzyskanych ze sprzedaży jednej nieruchomości na zakup drugiej, a nie na udzielaniu pomocy w nabywaniu wielokrotności innych nieruchomości, czy lokali mieszkalnych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wydatkowany w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży na zakup dwóch lokali mieszkalnych oraz ich remont nie korzysta w całości ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie omawianego przepisu.
Zwolnieniem tym może zostać objęta część przychodu, tj. kwota wydatkowana w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży na zakup jednego lokalu mieszkalnego oraz jego remont.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj