Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-36/05/KH/61037
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-36/05/KH/61037
Data
2005.08.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
opłata miejscowa
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi hotelarskie


Pytanie podatnika
Czy opłatę miejscową pobieraną przez podatnika świadczącego usługi hotelowe należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12.07.2005 r., doręczonego do tut. Urzędu w dniu 19.07.2005 r.w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko odnoszące się do obowiązku ewidencjonowania wymienionej czynności za pomocą kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na świadczeniu usług hotelowych. Podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnik jest także zobowiązany jako inkasent - do pobierania opłaty miejscowej od gości - osób fizycznych przebywających w Krakowie dłużej niż dobę w celach wypoczynkowych, zdrowotnych, szkoleniowych lub turystycznych do czego obliguje go zapis art. 17 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłata ta w całości przekazywana jest na rachunek bankowy lub do kasy Urzędu Miasta Krakowa. Na pobraną opłatę miejscową inkasenci wydają pokwitowanie na drukach kwitariusza przychodowego albo paragony z kasy fiskalnej bądź faktury.
Podatnik uzyskał od organu statystycznego opinię, (którą załączył do przedmiotowego wniosku) w myśl której usługi polegające na pobieraniu opłaty miejscowej na rzecz i w imieniu Urzędu Miasta od gości hotelowych przebywających w Krakowie dłużej niż dobę w celach wypoczynkowych, zdrowotnych, szkoleniowych lub turystycznych mieszczą się w grupowaniuPKWiU 74.87.12- 00.00 - " Usługi świadczone przez agencje inkasa".
Przedmiot zapytania dotyczy rozstrzygnięcia, czy należy ewidencjonować pobieraną opłatę za pomocą kasy rejestrującej. Zdaniem Spółki pobierana opłata miejscowa powinna być ewidencjonowana wyłącznie na kwitariuszach pobieranych z Urzędu Miasta Krakowa. Opłata ta nie jest obrotem w rozumieniu art. 29, ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr.54, poz. 535 ze zm.) w związku z czym niewłaściwe jest ewidencjonowanie tej opłaty przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Tut. Urząd potwierdza stanowisko zamieszczone w zapytaniu.
Opłata miejscowa za fakt przebywania na danym terenie pobierana przez gminę stanowi odrębną daninę pobieraną na podstawie odrębnych ustaw (tu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych). Nie ma zatem podstawy do nazywania jej obrotem Spółki, w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT, która jedynie pośredniczy przy jej poborze.Należność z tytułu opłaty miejscowej nie stanowi obrotu zarówno gminy jak i Spółki wobec czego nie występuje podstawa do ewidencjonowania tej należności za pomocą kasy rejestrującej. Do niniejszego przypadku nie ma także zastosowania regulacja § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące,oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm).
Wobec powyższego Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj