Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/12/57/2007
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/12/57/2007
Data
2007.04.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
podział majątku
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy zawarcie umowy o podziale majątku małżonków – w wyniku której zniesiona zostanie współwłasność przedmiotowego mieszkania i stanie się ono własnością tylko jednego z małżonków – powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe, zarówno dla tego z małżonków, który stanie się właścicielem mieszkania, jak też dla tego który przestanie być współwłaścicelem?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2000r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2007r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 31.01.2007r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opis stanu faktycznego:
1999r. – małżonkowie zawarli umowę przedwstępną z developerem na zakup mieszkania na wynajem. Mieszkanie kupowane było do majątku wspólnego małżonków, udział każdego z nich wyniósł po 50%. 1999 - 2001 małżonkowie wpłacili raty za przedmiotowe mieszkanie i korzystali z ulgi podatkowej, związanej z zakupem mieszkania na wynajem. 2001r. – podpisano ostateczna umowę z developerem i wyodrębniono lokal. Od 2001r. – do chwili obecnej mieszkanie było wynajmowane. W 2006r. małżonkowie podpisali umowę rozdzielności majątkowej, która umożliwiła dokonanie podziału majątku małżonków.

Pytanie Strony:
Czy zawarcie umowy o podziale majątku małżonków – w wyniku której zniesiona zostanie współwłasność przedmiotowego mieszkania i stanie się ono własnością tylko jednego z małżonków – powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe, zarówno dla tego z małżonków, który stanie się właścicielem mieszkania, jak też dla tego który przestanie być współwłaścicelem?

Stanowisko Strony:
Pani zadaniem, w przypadku gdy małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej i podziale majątku dorobkowego, w wyniku czego ich udziały w lokalu mieszkalnym przechodzą na własność jednego z małżonków – żaden z małżonków nie traci prawa do wykorzystanej ulgi podatkowej z tytułu budowy lokalu na wynajem.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu kwot : wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. Za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.Powyższą ulgę zlikwidowano z dniem 31 grudnia 2001r., natomiast przysługiwała ona jeszcze do końca 2003r. w przypadku inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002r. – zgodnie z art. 7 ust. 13 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 9 listopada 2000r. ( Dz. U. Nr 104 poz. 1104 ze zm. ). Przesłanki utraty nabytego już prawa do przedmiotowej ulgi regulował przepis art. 26 ust. 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2000r. : jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8 :
1. nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2. wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3. dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela
- podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy żadna z tych przesłanek nie wskazuje na zniesienie współwłasności przez zniesienie wspólności majątkowej i podział majątku dorobkowego jako przyczynę utraty prawa do ulgi. Ustanowienie odrębnej własności lokalu nie mieści się w pojęciu zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj