Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PM 436/9/13444/06
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/9/13444/06
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy w związku ze zmianami od 01.01.2007 r. dotyczącymi zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych spółka będzie musiała opodatkować pożyczkę na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej zaciągniętą w grudniu 2006 r. podatkiem 2%


Spółka z o. o. zamierza zaciągnąć pożyczkę na rozpoczęcie działalności od spółki matki, której siedziba mieści się poza granicami RP. Pożyczka będzie udzielona w roku 2006. Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki podlega podatkowi pcc, stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2% oraz zwalnia się z podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zwarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

W związku z nowelizacją ustawy o pcc, najprawdopodobniej od dnia 01.01.2007 r. wejdą w życie zmiany dotyczące zwolnienia z pcc w odniesieniu do pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, które będą podlegać podatkowi w wysokości 2%.

Zdaniem podatnika pożyczka zaciągnięta w grudniu 2006 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym czasie, nie powinna podlegać opodatkowaniu 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W oparciu o wyżej przedstawiony stan faktyczny i własne stanowisko wnioskodawcy w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto, mając na uwadze obowiązujący stan prawny stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki. Od opodatkowania tym podatkiem zwolnione zostały, na mocy art. 9 pkt 10 lit. g powołanej ustawy, pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) uchylono zapis art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tych zmian, od 01.01.2007 r. pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej nie korzystają już ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 4 ustawy zmieniającej, do czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Z przytoczonych powyżej przepisów prawa wynika zatem jednoznacznie, iż czynność cywilnoprawna dokonana w 2006, a zatem dla której obowiązek podatkowy powstał w 2006 r., opodatkowana jest na zasadach określonych ustawą sprzed nowelizacji. Wynika stąd fakt, że umowa pożyczki udzielonej na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w grudniu 2006 r. będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na zasadach określonych art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o pcc, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj