Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/415-0042/06/JU
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-0042/06/JU
Data
2007.01.22



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta
świadczenie pieniężne
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy świąteczne świadczenia pieniężne wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 października 2006r.(data wpływu do tut. Urzędu: 07.11.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 09 listopada 2006r.( data wpływu do tut. Urzędu: 10.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) w sprawie: opodatkowanie świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych osobom pobierającym rentę rodzinną po byłych pracownikach Szpitala

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Szpital wypłaca świąteczne świadczenia pieniężne ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych osobom pobierającym rentę rodzinną po byłych pracownikach Szpitala. Kwota świadczenia w pełnym zakresie nie przekroczy 530 zł na jedną uprawnioną osobę.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że świadczenia pieniężne dla osób pobierających rentę rodzinną po byłych pracownikach Szpitala podlegają opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335) użyte w ustawie określenia oznaczają: osoby uprawnione do korzystania z funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Reasumując, jeżeli pracodawca i zakładowe organizacje związkowe, a gdy ich nie ma, to przedstawiciel załogi są skłoni udzielić pomocy socjalnej osobie pobierającej rentę rodzinną to mogą to uczynić i przyznać jej prawo do korzystania z funduszu, wnosząc stosowne postanowienia w tej sprawie do regulaminu.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 19 września 2000r.,sygn. II UKN 720/99 wyjaśnił, że nabyte prawo do renty rodzinnej nie oznacza, że na uprawnionego do niej przechodzi ten sam status, jaki miał zmarły. Prawo do nabycia renty rodzinnej dotyczy samego prawa do przedmiotowego świadczenia, natomiast nie obejmuje statusu zmarłego. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym, przysługującym nie z tytułu własnej pracy, lecz zatrudnienia zmarłego małżonka i wiązanie z nią ściśle pracowniczych uprawnień zmarłego nie ma żadnego uzasadnienia. Mając powyższe na uwadze zarówno świadczenia o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym na rzecz osób pobierających rentę rodzinną po byłych pracownikach Szpitala będą stanowiły dla tych osób przychody, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 9 ustawy. W myśl art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności kwoty: wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Na podstawie art. 42a w/w ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Udzielając zatem świadczenia pieniężnego osobom pobierającym rentę rodzinną Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru zaliczki na podatek od kwoty świadczenia. Rozliczenia tych przychodów dokona świadczeniobiorca w zeznaniu podatkowym na podstawie informacji PIT-8C sporządzonej przez Szpital.

Zatem stanowisko Szpitala w przedstawionym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj