Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/423-2/2007
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-2/2007
Data
2007.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
koszty uzyskania przychodów
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy kosztem uzyskania przychodów są odpisy na fundusz remontowy od lokali użytkowych?
Tożsamy z
149143, 119205,152694, 152617, 152615, 152478, 152348


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 20.06.2007r. i dokonaniu oceny prawnej, orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 20.06.2007 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: Spółdzielnia mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), natomiast w zakresie zobowiązań podatkowych do Spółdzielni mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. W przedmiotowej sprawie tą odrębną ustawą są przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które w art. 6 ust. 3 nakładają na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek utworzenia funduszu na remonty zasobów spółdzielczych.
We wniosku przedstawiono następujące stanowisko: – cyt. „Naszym zadniem w świetle powyższych przepisów prawnych fundusz na remonty od wszystkich lokali mieszklanych i niemieszklanych stanowi koszt uzyskania przychodów do wysokości podjętych uchwał przez Radę Nadzorczą w m-cu dokoania naliczenia".
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3, ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisu art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a), art. 16c pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Zgodnie z powołanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Spółdzielnia funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Art. 6 ust. 3 tej ustawy nakłada na Spółdzielnię obowiązek utworzenia funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie zostało zdefiniowane pojęcie zasobów mieszkaniowych. Zgodnie z linią orzecznictwa sądu administracyjnego pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej, tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe (wyrok NSA z 8 listopada 1995r. sygn. akt SA/Kr 622/95, wyrok NSA z 16 października 1995r. sygn. akt SA/Wr 152/95). Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie przepisem art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zatem ustawodawca posługując się pojęciem spółdzielczych zasobów mieszkaniowych nie wskazuje, iż wyłączenie z amortyzacji określone w tym artykule dotyczy jedynie budynków i lokali mieszkalnych. Przepis odnosi się do ogółu zasobów mieszkaniowych spółdzielni, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Ponieważ przepis art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje prawo do zaliczania do kosztów podatkowych odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy, a obowiązek tworzenia funduszu remontowego zasobów mieszkaniowych oraz obciążania nim kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni mieszkaniowych wynika z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), należy stwierdzić, że odpis na fundusz remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej tworzony od zasobów mieszkaniowych, rozumianych szeroko, jako całość substancji lokalowej, spełnia dyspozycję art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) zdanie drugie cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu dokonania naliczenia.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj