Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-46/07/AK
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-46/07/AK
Data
2007.04.13


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
nabycie udziałów
nieodpłatne nabycie
przychód
umorzenie udziałów
umowa spółki
wartość nominalna
zmiana umowy
zwiększenie wartości


Pytanie podatnika
Czy Spółka nabywając nieodpłatnie własne udziały bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia, bez obniżania kapitału zakładowego Spółki, osiąga przychód do opodatkowania? Czy odpowiedź na powyższe pytanie ulegnie zmianie w przypadku zmiany umowy Spółki przez pozostających w Spółce wspólników w ten sposób, że wartość nominalna ich udziałów zostanie podwyższona tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 07.01.2007 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu 07.02.2007.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki w zakresie odpowiedzi na pytania nr 2 oraz 3 (w części dotyczącej skutków podatkowych powstałych w Spółce, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez nią udziałów w celu ich umorzenia i związaną z tym umorzeniem zmianą umowy Spółki, polegającą na podwyższeniu wartości nominalnych udziałów posiadanych przez wspólników pozostałych w Spółce tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki) za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z siedzibą w Warszawie (dalej też: „Spółka”) zamierza zawrzeć umowę nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia. Za zgodą wspólników, których udziały zostaną umorzone, stosownie do brzmienia art. 199 § 3 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych, czynność ta będzie miała charakter nieodpłatny. Umorzenie udziałów w Spółce w powyższym trybie odbędzie się bez obniżania kapitału zakładowego Spółki. Skutkowało to będzie tym, że suma wartości nominalnej nieumorzonych udziałów będzie niższa od wysokości kapitału zakładowego Spółki. W związku z tym wspólnicy pozostający w Spółce planują dokonać zmiany umowy Spółki w ten sposób, że wartość nominalna ich udziałów zostanie podwyższona tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie skutki podatkowe powstają u wspólników pozostających w Spółce w związku z nieodpłatnym nabyciem przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia?

2. Czy Spółka nabywając własne udziały bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia osiąga z tego tytułu przychód do opodatkowania?

3. Czy odpowiedź na powyższe pytania ulegnie zmianie w przypadku zmiany umowy Spółki przez pozostających w Spółce wspólników w ten sposób, że wartość nominalna ich udziałów zostanie podwyższona tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki?

W ocenie Spółki, zasady umorzenia udziałów w spółce z o.o. reguluje art. 199 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych i stanowi on, że umorzenie udziałów może być dokonane albo za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez takiej zgody (umorzenie przymusowe). Zdaniem Spółki, Kodeks spółek handlowych przewiduje też trzeci tryb umorzenia – umorzenie automatyczne i dochodzi do niego w razie ziszczenia się określonego zdarzenia. Według Spółki, umorzenie dobrowolne wymaga uchwały zgromadzenia wspólników spółki, która określa podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia, przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Jak twierdzi Spółka, wynagrodzenie w tym przypadku nie może być niższe od wartości księgowej udziału. Zdaniem Spółki, równocześnie Kodeks spółek handlowych przewiduje wyjątek od takiej zasady i dopuszcza za zgodą wspólnika umorzenie jego udziału bez wynagrodzenia i z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku planowanego umorzenia udziałów w Spółce.

W zakresie odpowiedzi na pytanie nr 2 Spółka twierdzi, że oceniając skutki podatkowe nieodpłatnego umorzenia udziałów występujące po stronie Spółki warto zwrócić uwagę na stanowisko wyrażone przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie z dnia 23 lutego 2004 roku, które według Spółki jednoznacznie rozstrzyga pytanie postawione przez Spółkę: „Oceniając skutki podatkowe będące następstwem nabycia przez spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach Ustawy PDOP zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka nie jest wprost wskazana. Niezależnie jednak od faktu, iż określony w art. 12 Ustawy PDOP katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest enumeratywny, zdaniem Ministra Finansów nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia – nawet bez wynagrodzenia – nie spowoduje powstania przychodu w tej spółce”.

W zakresie odpowiedzi na pytanie nr 3 zdaniem Spółki, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w uchwale z dnia 09.04.1997 r., III CZP 15/97 (OSCN 1997, nr 6-7, poz. 74), w razie umorzenia w spółce z o.o. części udziałów z czystego zysku dopuszczalne jest powzięcie przez wspólników uchwały zmieniającej umowę spółki i dostosowującej wartość pozostałych po umorzeniu udziałów do nie zmienionej wysokości kapitału zakładowego. Według Spółki, z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia za zgodą wspólnika, którego udziały będą umarzane bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki. Spółka twierdzi, że czynność ta ma wyłącznie znaczenie techniczne i powinna być obojętna z punktu widzenia podatku dochodowego po stronie Spółki, jak i wspólników, których wartość nominalna udziałów wzrośnie.

Reasumując, Spółka stwierdza, że nieodpłatne umorzenie udziałów nie spowoduje żadnych konsekwencji podatkowych dla Spółki. Zdaniem Spółki, żadnych konsekwencji podatkowych po stronie Spółki nie spowoduje także zmiana umowy Spółki, która dostosuje wartość pozostałych po umorzeniu udziałów do nie zmienionej wysokości kapitału zakładowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2 oraz 3 (w części dotyczącej skutków podatkowych powstałych w Spółce, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez nią udziałów w celu ich umorzenia i związaną z tym umorzeniem zmianą umowy Spółki, polegającą na podwyższeniu wartości nominalnych udziałów posiadanych przez wspólników pozostałych w Spółce tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki) za prawidłowe, informuje co następuje:

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1 – 7 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie może być przeprowadzone:

- za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – jest to tzw. umorzenie dobrowolne,

- bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe,

- w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Jeżeli zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia, to powinno w niej określić jego warunki, a w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim wypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez Spółkę (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zamierza zawrzeć umowę nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia.

Należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia przychodów.

Określają natomiast w art. 12 ust. 1, co w szczególności stanowi przychód dla potrzeb tego podatku. Wymienione w tym przepisie kategorie uznane za przychód nie wyczerpują zatem wszystkich zdarzeń jakie mogą stanowić przychód dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych i tworzą tym samym katalog otwarty.

Należy mieć również na uwadze regulacje wynikające z art. 12 ust. 4 w/w ustawy, gdzie w sposób enumeratywny, a więc wyczerpujący, wymieniono kategorie niestanowiące przychodu.

Dopiero powiązanie tych dwóch regulacji pozwala na określenie, czy dana kategoria jest przychodem czy też nim nie jest.

Jednakże zauważyć także należy, że operacja nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, nie została wymieniona w żadnym z w/w przepisów. W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu w Spółce.

Należy również stwierdzić, że będąca następstwem umorzenia udziałów przez Spółkę, operacja podwyższenia wartości nominalnej udziałów posiadanych przez wspólników pozostałych w Spółce celem zrównania sumy wartości nominalnych wszystkich udziałów z wysokością kapitału zakładowego Spółki, jako zdarzenie nie powodujące dla Spółki żadnego realnego przysporzenia, kwalifikującego je do przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, także nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki, iż nieodpłatne umorzenie jej udziałów oraz zmiana umowy Spółki, która dostosuje nominalną wartość pozostałych po umorzeniu udziałów do nie zmienionej wysokości kapitału zakładowego nie spowoduje po stronie Spółki żadnych konsekwencji podatkowych, jest prawidłowe.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

Interpretacja przepisów prawa podatkowego w zakresie pytania oznaczonego nr 1 (dotyczącego skutków podatkowych powstałych u wspólników pozostających w Spółce w związku z nieodpłatnym nabyciem przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia) oraz części pytania oznaczonego nr 3 (dotyczącego skutków podatkowych powstałych u wspólników pozostających w Spółce, w związku nieodpłatnym nabyciem przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia i związaną z tym umorzeniem zmianą umowy Spółki, polegającą na podwyższeniu wartości nominalnych udziałów posiadanych przez wspólników pozostałych w Spółce tak, by suma wartości nominalnych wszystkich udziałów była równa wysokości kapitału zakładowego Spółki) zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia (lub) w dniu zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj