Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/423-1/2007/MZ
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/423-1/2007/MZ
Data
2007.04.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwo pomocnicze
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
przychód podlegający opodatkowaniu
zaliczka na podatek
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1.Co należy rozumieć pod pojęciem zasobów mieszkaniowych i czy lokale użytkowe znajdujące się w budynkach mieszkalnych można traktować jako zasób mieszkaniowy?2.Czy dochody powstałe z przychodów wymienionych we wniosku w punktach 1-8 są dochodami podatkowymi w rozumieniu ustawy o CIT?3.Czy gospodarstwo pomocnicze jest zwolnione z dokonywania comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest gospodarstwem pomocniczym Urzędu Miejskiego . Jednostka wyjaśnia, że zgodnie ze statutem podstawowym przedmiotem jej działalności jest zarządzanie i administrowanie nieruchomościami lokalowymi (zabudowanymi), wraz z terenem niezbędnym do ich obsługi, będącymi własnością Gminy Miasta , stanowiącymi własność we Wspólnotach Mieszkaniowych oraz pozostających w samoistnym posiadaniu Gminy Miasta , w szczególności:zarządzanie w/w nieruchomościami zabudowanymi stanowiącymi 100% własność Gminy oraz pozostających w samoistnym posiadaniu Gminy ,zarządzanie udziałami w w/w nieruchomościach zabudowanych Gminy jako właściciela wchodzącego w skład Wspólnot Mieszkaniowych i we współwłasnościach,wykonywanie uprawnień Gminy Miasta jako właściciela lokali mieszkalnych i użytkowych wchodzących w skład Wspólnot Mieszkaniowych,przygotowanie do zbycia nieruchomości lokalowych będących własnością Gminy,wykonywanie innych zadań zleconych przez Prezydenta Miasta.

Ponadto z opisanego stanu faktycznego wynika, że przychodami Jednostki są: 1)przychody z tytułu wpłat najemców lokali mieszkalnych i użytkowych za media, 2)przychody z tytułu opłat czynszowych najemców lokali mieszkalnych i użytkowych, 3)przychody z tytułu obsługi sprzedaży lokali, związane z wyceną lokali mieszkalnych i użytkowych, 4)przychody z tytułu prowizji za pobieranie opłat związanych z wywozem nieczystości z lokali mieszkalnych i użytkowych, 5)przychody z tytułu refaktur za poniesione koszty usług wykonanych w lokalach mieszkalnych dotyczące gminy , 6)przychody z tytułu refaktur wystawianych na pracowników korzystających z telefonów, 7)przychody z tytułu otrzymanych odsetek od należności lokali mieszkalnych i użytkowych, 8)pozostałe przychody finansowe dotyczące lokali mieszkalnych i użytkowych (uzyskane w wyniku zapłaty poniesionych kosztów postępowania sądowego przez dłużników)

Natomiast koszty podatnika stanowią: koszty na remonty i bieżącą konserwację, koszty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody oraz koszty za antenę zbiorczą i windę , koszty ubezpieczeń, podatków i innych opłat publicznoprawnych, koszty związane z utrzymaniem porządku i czystości, koszty zaliczek na bieżącą eksploatację i na fundusz remontowy uiszczane do Wspólnot Mieszkaniowych., koszty administracyjne (wynagrodzenia pracowników, materiały biurowe i inne), koszty opłat sądowych i komorniczych.

Jednostka informuje, że w budynkach którymi zarządza znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. W związku z tym podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienia następujących kwestii:1.Co należy rozumieć pod pojęciem zasobów mieszkaniowych i czy lokale użytkowe znajdujące się w budynkach mieszkalnych można traktować jako zasób mieszkaniowy?2.Czy dochody powstałe z przychodów wymienionych w punktach 1-8 są dochodami podatkowymi w rozumieniu ustawy o CIT?3.Czy gospodarstwo pomocnicze jest zwolnione z dokonywania comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy?

Zdaniem podatnika zasoby mieszkaniowe stanowią budynki mieszkaniowe wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami znajdującymi się w budynku mieszkalnym lub poza nim , związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych oraz urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się budynki, nawet jeżeli pośród nich znajdują się lokale użytkowe , z których przychody służą pokryciu kosztów utrzymania całego zasobu. Jednostka uważa, że dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (rozumianymi jak wyżej) jest wolny od podatku dochodowego od 01.01.2007r, a opodatkowaniu podlegać będą natomiast dochody uzyskane z gospodarki lokalami użytkowymi stanowiącymi odrębne nieruchomości. Zdaniem podatnika dochody powstałe z przychodów wymienionych w przedmiotowym wniosku a dotyczące zasobów mieszkaniowych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto Jednostka stoi na stanowisku ,że zgodnie z art.25 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczy jej zapis art. 25 ust.1 o comiesięcznym wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast na podstawie art.27 ust.1 podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i wpłacie ewentualnego podatku należnego w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego .

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik tut. Urzędu stwierdza:
W myśl art. 17 ust.1 pkt 44 wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W związku z tym, że nie ma ustawowej definicji działalności z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi przyjęto tezę, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników , o których mowa w art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw w oparciu , o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (np. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne , ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące sie poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Biorąc to pod uwagę nie można zgodzić się z definicją zasobów mieszkaniowych przytoczoną przez podatnika, iż zasoby mieszkaniowe stanowią także przynależne do nich lokale użytkowe. Przychody i koszty wymienione w przedmiotowym wniosku stanowią przychody i koszty podatkowe, a dotyczące lokali mieszkalnych z wyłączeniem lokali użytkowych stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolny będzie od podatku dochodowego , o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Stosownie do art.17 ust.1 pkt 44 zwolnienie dotyczy części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem mieszkań, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.W/w przepis wyklucza bowiem zwolnienie dochodów uzyskanych np. z najmu lokali użytkowych , wynajmu powierzchni na reklamę.

Zgodnie z brzmieniem przepisów art.25 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy z zastrzeżeniem ust.2a, 3 – 6a oraz art. 21 i 22 są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Zwrócić należy uwagę, że zapis art.25 ust.3 stanowi, że przepis ust.1 nie ma zastosowania do gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i do podatników , których dochody w całości są wolne od podatku, z wyjątkiem podatników, o których mowa w art.17 ust.1 przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie.

Przepis art.17 ust.1 pkt 44 jednoznacznie określa, że dochody samorządowych jednostek organizacyjnych zostały uprawnione do zwolnienia przedmiotowego pod warunkiem spełnienia ustawowo określonych przesłanek. Biorąc pod uwagę przepis art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie występują przesłanki do zwolnienia od obowiązku comiesięcznych wpłat zaliczek.

A zatem w świetle przytoczonych przepisów należało uznać, iż stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe.Udzielona przez Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. W świetle art.14b§§1,2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj