Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/415-20/07
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-20/07
Data
2007.03.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kierowca
koszty uzyskania przychodów
przejazdy
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Czy koszty dotyczące opłat parkingowych, przejazdów autostradą i noclegów w hotelach podlegają doliczeniu do przychodów pracownika ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005, Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.01.2007r., uzupełnionego w dniu 14.02.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie doliczenia do dochodu pracownika kosztów noclegów w hotelach, opłat parkingowych i przejazdu autostradą stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika we wniosku z dnia 15.01.2007r., wynika, że spółdzielnia zatrudnia pracowników na stanowiskach kierowców. Do ich obowiązków należy m.in. dostarczanie wyrobów Spółdzielni do kontrahentów na terenie kraju.

Kierowcy na okoliczność wyjazdu mają wystawiane „polecenia wyjazdu służbowego” i wypłacane należności zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, poza granicami kraju ( Dz.U. nr 236, poz. 1990, 1991 ).

W związku z odbywanym przez pracownika przejazdem pracodawca ponosi koszty dot. zapewnienia noclegu w hotelu pracownikowi, opłat parkingowych i przejazdów autostradą.

Zapytanie płatnika dotyczy konieczności doliczenia do dochodu pracownika i opodatkowania kosztów dotyczących opłat parkingowych, przejazdów autostradą i noclegów w hotelach, udokumentowanych fakturami.

Zdaniem płatnika – kwoty zapłacone za noclegi w hotelach, opłaty parkingowe i przejazdy autostradą są kosztami przedsiębiorcy, na rzecz którego kierowca świadczy pracę, które rozliczy przedsiębiorca jako koszty działalności gospodarczej. Nie podlegają one doliczeniu do dochodu kierowcy.

Stwierdzając, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe, tut. Organ oparł się na następującym stanie prawnym:

Zgodnie z art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Odnosząc się do kosztów dot. opłat parkingowych oraz przejazdów autostradą należy stwierdzić, że są to koszty związane z działalnością gospodarczą pracodawcy i chociaż koszty te w imieniu i na rachunek pracodawcy uiszcza pracownik ( kierowca ), są to koszty bezpośrednio związane są działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, które winny być udokumentowane fakturami wystawionymi na przedsiębiorcę.

Natomiast zwrot poniesionego przez pracownika wydatku, dokonany przez pracodawcę nie mieści się w pojęciu przychodu ze stosunku pracy lub stosunków pochodnych, określonych w cyt. art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i brak jest podstaw do doliczania tych kwot do przychodów pracownika.

Również w przypadku gdy pracodawca zapewni pracownikowi nocleg w hotelu w związku z koniecznością przebywania pracownika w innej miejscowości i pracodawca poniesie bezpośrednio koszt tego noclegu, udokumentowany fakturą wystawioną na pracodawcę, to wydatku tego nie należy doliczać do przychodu pracownika, gdyż jest to koszt bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodu przedsiębiorcy, delegującego pracownika do wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko płatnika zawarte we wniosku z dnia 15.01.2007r., uzupełnionym w dniu 14.02.2007r. jest prawidłowe.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 w/w ustawy -nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj