Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2/415-79/06/EK
z 7 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415-79/06/EK
Data
2006.12.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25.10.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 06.11.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat od jej nabycia stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 25.10.2006 r. (data wpływu do Organu podatkowego 06.11.2006 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat od jej nabycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w drodze spadku po zmarłej żonie nabył Pan wprost wraz z córką po połowie udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Następnie postanowieniem Sądu Rejonowego w wyniku działu spadku prawo tow całości przypadło Panu. W związku z powyższym pyta Pan czy sprzedaż wyżej opisanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Pana zdaniem przychód uzyskany z powyższej sprzedaży będzie wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa informuje, iż zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziałów w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 tej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, który jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej cytowanej ustawy wynika natomiast, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Nabycie w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. d) przytoczonej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje również nabycie w drodze działu spadku. Wynika to z całokształtu przepisów zawartych w księdze czwartej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr. 16, poz. 93 ze zm.).
Dział spadku, służący zniesieniu współwłasności majątku spadkowego jest instytucją prawa spadkowego objętą regulacją księgi czwartej Spadki - Kodeksu Cywilnego i stanowi etap postępowania spadkowego, w tym art. 1036 stanowiący, że spadkobierca za zgodą pozostałych spadkobierców może rozporządzać udziałem w przedmiocie należącym do spadku, przy czym w przypadku braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne tylko o tyle, o ile naruszałoby uprawnienie przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.
Pojęcia nabycia w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w/w ustawy nie można ograniczać do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, z którymi ustawodawca łączy powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
Należy więc przyjąć, że pod pojęciem „nabycie w drodze spadku” mieści się zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku jak i nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze działu spadku.

Zatem w świetle powołanych przepisów prawnych z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pana stanowisko jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj