Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/12/07
z 24 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/12/07
Data
2007.05.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
działalność
działalność opodatkowana
działalność statutowa
działalność zwolniona od opodatkowania
parking
składka członkowska
składki
stowarzyszenia
usługi
usługi parkingowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy składki członkowskie pobierane przez Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu podlegają zwolnieniu z opodatkowania - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 06.03.2007 r., uzupełnionym dnia 27.04.2007 r. i 02.05.2007 r. – w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych składek członkowskich pobieranych przez Stowarzyszenie.

Dnia 06.03.2007 r. do tut. Organu wpłynął wniosek Stowarzyszenia Użytkowników Parkingu „Y...” z/s w Łodzi, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Z dniem 01.09.2006 r. Społeczny Komitet Parkingowy „X...” przekształcił się w Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu „Y...”. Działalność Społecznego Komitetu była dobrowolna o celach niezarobkowych, składki były przeznaczane na utrzymanie parkingu. Powstałe Stowarzyszenie działa identycznie.

Wnioskodawca we wniosku zwrócił się o wyjaśnienie, czy Stowarzyszenie jest zobowiązane opłacić podatek dochodowy od osób prawnych od składek przeznaczonych na cele statutowe, płaconych przez użytkowników parkingu.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, wobec tego, tut. Organ wezwał podatnika pismami z dnia 14.03.2007 r. oraz 18.04.2007 r. do jego uzupełnienia (m.in. w zakresie wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie).

Pismami z dnia: 26.04.2007 r. oraz 02.05.2007 r. uzupełniono wniosek w żądanym zakresie.

Z treści wniosku oraz złożonych dodatkowo wyjaśnień wynika następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu „Y”, zdaniem Jednostki, zostało powołane do obsługi swoich członków - nie mając na celu przynoszenia dochodu. Opłaty wnoszone przez członków przeznaczone są w całości na cele statutowe, tj. wypłatę wynagrodzeń pracownikom, składki ZUS, opłaty z tytułu energii elektrycznej, dzierżawy terenu, telefonu, wywozu śmieci, na zakupy niezbędnych drobnych materiałów oraz koszty napraw ogrodzenia, zapór (szlabanów), nawierzchni parkingu.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest zobowiązane do płacenia podatku od opłat wnoszonych przez jego członków, ponieważ są one w całości przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia.

Jednocześnie podatnik oświadcza, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia w przedstawionej wyżej sprawie będą miały zastosowanie przepisy prawa:

Art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654, ze zm./ stanowi, że wolne od podatku są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.

Z powyższego wynika, że w/w zwolnienie ma zastosowanie do dochodów z tytułu składek członkowskich, jeżeli nie zostaną przeznaczone na działalność gospodarczą.

Z dokumentów przedłożonych w tut. Organie wynika, że :

#61548; Stowarzyszenie Użytkowników Parkingu „Y” z/s w Łodzi powstało w oparciu o przepisy ustawy z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach /Dz. U. Nr 79 z 2001 r., poz. 855, ze zm./. Jednostka nabyła osobowość prawną z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. z dniem 08.06.2006 r.;

#61548; Stowarzyszenie działa w oparciu o statut z dnia 05.12.2005 r., który w § 2 stanowi, że do celów Stowarzyszenia należy m.in.: zapewnienie członkom Stowarzyszenia prawa do przechowywania na parkingu osiedlowym przy ul. .... w Łodzi pojazdów osobowych, stanowiących własność członków lub pojazdów przez nich użytkowanych, zagwarantowanie członkom Stowarzyszenia zabezpieczenia pojazdów przechowywanych na parkingu przed kradzieżą, włamaniem, zaborem pojazdu w celu krótkotrwałego użycia oraz przed zniszczeniem lub uszkodzeniem pojazdu;

#61548; na podstawie § 3 statutu cele statutowe realizowane są m.in. poprzez.: świadczenie na rzecz członków usług w zakresie prowadzenie parkingu, w postaci zorganizowania: miejsc parkingowych, stałego dozoru, przechowywania pojazdów samochodowych, utrzymywania czystości i porządku na parkingu oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie, jak również sprawnego funkcjonowania istniejącej na terenie parkingu infrastruktury technicznej;

#61548; członek Stowarzyszenia zobowiązany jest m.in. do regularnego opłacania składek członkowskich i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia - § 8 statutu;

#61548; zgodnie z § 14 statutu majątek Stowarzyszenia powstaje z:

- opłat wpisowych i składek członkowskich,

- dotacji na cele statutowe stowarzyszenia,

- darowizn, spadków, zapisów i dotacji celowych,

- dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.

Z powyższego wynika, że Stowarzyszenie prowadzi na rzecz swoich członków usługi parkingowe. Warunki dotyczące tych usług, tj. prawa i obowiązki odbiorców usług (członków Stowarzyszenia) oraz podmiotu świadczącego te usługi (Stowarzyszenia) zawarto w statucie stowarzyszenia. Usługi te prowadzone są w sposób ciągły, co potwierdza fakt zatrudnienia pracowników oraz umowa dzierżawy zawarta dnia 01.09.2006 r. na czas nieokreślony, na mocy której Spółdzielnia Mieszkaniowa „Z...” z/s w Łodzi wydzierżawia na rzecz Stowarzyszenia działkę położoną przy ul. ..... . Opłaty za świadczone przez Stowarzyszenie usługi wnoszone są w postaci opłat miesięcznych nazywanych składkami członkowskimi członków, przeznaczonymi na cele statutowe, wymienione przez Stowarzyszenie w piśmie z dnia 02.05.2007 r.

Zdaniem tut. Organu charakter opłat członków Stowarzyszenia wskazuje, że nie są to składki członkowskie, a w istocie opłaty za usługi parkingowe. W tym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie z podatku dochodów z tego tytułu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

„Składka członkowska” wg definicji słownikowej to „kwota pieniężna wpłacana, zwykle regularnie i obowiązkowo przez jedną osobę do wspólnej kasy, na jakiś wspólny cel, wkład jednej osoby we wspólny fundusz” - Uniwersalny słownik języka polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2003. Z powyższej definicji wynika, że składka członkowska nie może wiązać się ze świadczeniem wzajemnym pomiędzy opłacającym składkę, a podmiotem pobierającym składkę.

Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z dnia 30.08.2000 r. sygn. akt I SA/Gd 947/98 orzekł, że składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do stowarzyszenia i jest związana z pozostawaniem członkiem stowarzyszenia. Nie można uznać, zdaniem Sądu, za składkę członkowską, objętą art. 17 ust. 1 pkt 13 – obecnie pkt 40 – ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opłaty za przyszłe korzystanie z konkretnej rzeczy. Podobne rozstrzygnięcie zastosował Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu sygn. akt III SA 3245/01 z dnia 13.06.2003 r., który stwierdził, że jeżeli stowarzyszenie pobiera od swoich członków opłatę, która – co do istoty – nie odbiega od opłaty za korzystanie z usług oferowanych przez stowarzyszenie jego członkom, to tego rodzaju opłaty nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego, które dotyczy składek członkowskich.

Wobec powyższego – w przedstawionym stanie faktycznym – w ocenie tut. Organu stanowisko Stowarzyszenia przedstawione wyżej jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj