Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD1/423-2/JS/07
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/423-2/JS/07
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
łowiectwo
odsetki
przychód


Pytanie podatnika
Czy od uzyskanych odsetek z tytułu oszczędności zgromadzonych na rachunku bieżącym, odsetek od lokat bankowych, a także odsetek od przeterminowanych należności koło łowieckie powinno odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?
Tożsamy z
149238


Działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Koła Łowieckiego dotyczące kwestii odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych od przychodów z tytułu uzyskanych odsetek bankowych od oszczędności i lokat oraz odsetek od przeterminowanych należności jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 23.04.2007 r. (data wpływu 22.05.2007 r.) Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.

Koło łowieckie jako osobę prawną obowiązują przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, ujęte w ustawie z 15 lutego 1992 r. Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy wolne od podatku są dochody kół łowieckich, których celem statutowym jest ochrona środowiska, w części przeznaczonej na te cele.
Koło łowieckie, według zasad określonych w zakładowym planie kont, rejestruje dochód jako różnicę między przychodami, łącznie z przychodami finansowymi (w tym odsetkami), powiększonymi o zyski nadzwyczajne a kosztami, łącznie z kosztami finansowymi powiększonymi o straty nadzwyczajne.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z zapytaniem - czy od uzyskanych odsetek z tytułu oszczędności zgromadzonych na rachunku bieżącym, odsetek od lokat bankowych, a także odsetek od przeterminowanych należności koło łowieckie powinno odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?

Zdaniem Koła łowieckiego wyżej wymienione przychody w ostatecznym rozrachunku przeznaczone są na cele statutowe wobec powyższego też podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego.

Ponadto Podatnik oświadczył, iż w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje.
Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z 2005 r. Nr 127 poz. 1066 ze zm.) koła łowieckie posiadają osobowość prawną i ponoszą odpowiedzialność za swoje zobowiązania.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) koła łowieckie są podatnikami podatku dochodowego i prowadzą działalność w zakresie ochrony środowiska.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa (...), w zakresie ochrony środowiska – w części przeznaczonej na te cele.

Dochód został zdefiniowany w art. 7 ust. 2 cyt. Ustawy jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w danym roku podatkowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle powyższego należy stwierdzić iż otrzymywane przez Koło Łowieckie odsetki (pieniądze) od nieterminowo regulowanych należności, jak również odsetki bankowe uzyskane od oszczędności i od lokat bankowych jako przychody z kapitałów pieniężnych, stanowią przychody podatkowe, zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochód powstały jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami podatkowymi w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy będzie wolny od podatku dochodowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. Ustawy, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z prowadzoną działalnością statutową tj. ochroną środowiska.

Zatem stanowisko Strony w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj