Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brodnicy
PP/443-14/07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-14/07
Data
2007.06.14


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
grunty
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy zmiana korzystającego z gruntu oddanego w wieczyste użytkowania, które zostało ustanowione i wpisane do ksiąg wieczystych przed 1 maja 2004r. nie wpływa na zmianę wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu podania z dnia 2007.03.27 (wpływ 2007.03.30) uzupełnionego pismem z dnia 2007.06.01 (wpływ 2007.06.04) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2007.03.30 Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z pismem (uzupełnionym w dniu 2007.06.04) o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Przed 1 maja 2004r. zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu. Ustanowienie prawa do użytkowania wieczystego gruntu następuje tylko raz i obowiązuje do momentu zmiany formy korzystania z tego gruntu, np. na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz.U. z 2005r. Nr 175, poz. 1459). Zmiana korzystającego z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste (osoby fizycznej lub prawnej) dokonywana jest wyłącznie na podstawie aktu notarialnego (sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu).

Zdaniem Strony w powyższej sytuacji zmiana korzystającego z gruntu oddanego w wieczyste użytkowania, które zostało ustanowione i wpisane do ksiąg wieczystych przed 1 maja 2004r. nie wpływa na zmianę wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z tezą uchwały Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I FPS 1/06 z dnia 8 stycznia 2007r., opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sprawie podatku od towarów i usług ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem na rzeczy cudzej, pośrednim pomiędzy własnością, a ograniczonymi prawami rzeczowymi, chociaż w tej hierarchii jest bliższe prawu własności. Treść i granice tego prawa zostały określone w przepisach Kodeksu cywilnego oraz w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, a także wpisu w księdze wieczystej. Po oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste korzystający z niego dysponuje nieruchomością i rozporządza nią jak właściciel, a więc zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, czynność tę należy potraktować jako dostawę towarów. Sąd wskazał, że skoro użytkowanie wieczyste jest prawem zbliżonym do własności, to nie trzeba go było wprost wskazywać w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W tym znaczeniu momentem realizacji dostawy nieruchomości jest dokonanie wpisu użytkowania wieczystego do księgi wieczystej.

Ze stanu faktycznego wynika, że użytkowanie wieczyste będące przedmiotem sprawy, zostało ustanowione przed 1 maja 2004r., a więc w okresie kiedy czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia dla sprawy jest, czy po tej dacie zmienił się korzystający z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste, istotnym jest, że wpis danego gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste do księgi wieczystej nastąpił przed datą 1 maja 2004r.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy prawa podatkowego oraz uwzględniając stanowisko ww. uchwały siedmioosobowego składu NSA z dnia 8 stycznia 2007r., która rozstrzyga wątpliwości związane z użytkowaniem wieczystym należy stwierdzić, że stanowisko Starostwa Powiatowego w Brodnicy zawarte w piśmie z dnia 2007.03.27 (uzupełnione pismem z dnia 2007.06.04) jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy Kontroli Skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego odbioru.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj