Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-19/07
z 3 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-19/07
Data
2007.07.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
program pomocowy
projekt pomocowy
środki pomocowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wynagrodzenie za pracę
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie otrzymywane za realizację projektu badawczego korzysta na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdoatku dochdowoym od osób fizycznych ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie - działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 25.04.2007r. Nr PB I 3/4150/IN-46/US/2007/PM uchylającą postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z dnia 02.02.2007r. Nr IB/415-53/06 - po uzupełnieniu stanu faktycznego do wniosku Pani z dnia 16.11.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zastosowania zwolnienia z opodatkowania, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, że stanowisko Pani jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonych w dniach 10.01.2007r., 18.01.2007r. i 30.01.2007r. materiałów wynikało, że na podstawie umowy o pracę jest Pani zatrudniona w Instytucie na stanowisku adiunkta, a w okresie od dnia 01.09.2006r. do dnia 31.08.2009r. pełni Pani funkcję koordynatora badawczego projektu sektorowego typu Collective Research, nr COLL-CT2006-030312 INNOTEX, finansowanego jako projekt badawczy typu FC-FULL COST w ramach 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej.
Stosownie do przedłożonego zaświadczenia, wynagrodzenie jakie Pani otrzymuje z tytułu pełnienia wyżej opisanej funkcji w całości jest finansowane ze środków unijnych.

W tym stanie faktycznym wyraziła Pani stanowisko, że realizuje bezpośrednio cel projektu badawczego, a zatem uzyskane przez Panią z tego tytułu wynagrodzenie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie postanowieniem z dnia 02.02.2007r. Nr IB/415-53/06 stwierdził, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia 25.04.2007r. Nr PB I 3/4150/IN-46/US/2007/PM uchylił powyższe postanowienie, ponieważ zgromadzony materiał dowodowy nie był wystarczający do udzielenia wiążącej interpretacji.

W związku z powyższym tut. organ podjął działania mające na celu ustalenie faktycznego stanu sprawy.
Po ponownej analizie zgromadzonego uprzednio materiału dowodowego oraz dokumentów załączonych przez Panią w dniu 14.05.2007r. i przez Instytut w dniu 04.06.2007r. ustalono, że w/w Jednostka jest współrealizatorem projektu sektorowego typu Collective Research, 6 Programu Ramowego UE, nr COLL-CT-2006-030312 INNOTEX.
W celu realizacji projektu została podpisana stosowna umowa pomiędzy Komisją Europejską a międzynarodowym Konsorcjum podmiotów, w skład którego wchodzą federacje tekstylne, małe lub średnie przedsiębiorstwa (MŚP), firmy informatyczne oraz wykonawcy badań - instytuty badawcze, w tym w/w Instytut.
Celem projektu jest opracowanie - poprzez wprowadzenie nowoczesnego informatycznego systemu zarządzania - rozwiązań problemów dla danego sektora tekstylnego i poprawa jego funkcjonowania, wydajności i jakości produkcji.
Projekt badawczy INNOTEX jest projektem sektorowym, typu FC - FULL COST, realizowanym w ramach programu Collective Research, finansowanego ze środków programów ramowych badań Unii Europejskiej.
Koordynatorem projektu jest belgijski Instytut CENTEXBEL, na rachunek którego Komisja Europejska przekazuje środki finansowe przeznaczone na realizację przedmiotowego projektu, które z kolei przekazywane są w formie zaliczki na rachunki pozostałych przedstawicieli Konsorcjum, w tym na rachunek bankowy w/w Instytutu.

Instytut bierze udział w pracach całego Konsorcjum, a jako partner badawczy ze strony polskiej jest odpowiedzialny za dokonanie ekspertyzy przebiegu procesu technologicznego dla partnera przemysłowego i wykonanie badań, których celem jest poprawa jakości i wydajności procesu tekstylnego.
W celu realizacji w/w projektu Instytut zleca wykonanie określonych czynności pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, których wynagrodzenia z tego tytułu wypłacane są z środków obrotowych Jednostki.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w przepisach art. 21, 52, 52a, 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wynagrodzenia pracowników należą do źródła przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, tj. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z opodatkowania są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanymi przez niego programami.


Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych te dochody, w stosunku do których spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

  • dochody te są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w tym ze środków programów ramowych badań,
  • podatnik uzyskujący te dochody bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że Komisja Europejska przekazuje środki pomocowe Konsorcjum podmiotów, którego przedstawiciele, a więc i w/w Instytut - są beneficjentami tychże środków.
Konsorcjum podmiotów, realizując bezpośrednio cel projektu INNOTEX i dysponując przekazanymi środkami pomocowymi, z których część należna jest Instytutowi jako członkowi Konsorcjum, nie jest podmiotem uprawnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy, a tym samym takim podmiotem nie jest również Instytut.
Dysponentem środków pomocowych i jednocześnie podmiotem upoważnionym do ich rozdziału jest Komisja Europejska, natomiast Instytut jako jeden z przedstawicieli Konsorcjum jest beneficjentem bezzwrotnej pomocy, który otrzymuje środki pomocowe w formie zaliczki na wyodrębniony rachunek bankowy.

W tym stanie faktycznym - dla oceny, czy wynagrodzenie za pracę wykonaną przez Panią przy realizacji projektu INNOTEX korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym znaczenie ma ustalenie źródła jego finansowania.

W przypadku realizacji przez w/w Instytut projektu finansowanego ze środków pomocowych, zwolnione z opodatkowania będzie tylko to wynagrodzenia pracownika, które jest finansowane z tych samych środków, pod warunkiem, że pracownik ten bezpośrednio realizuje projekt objęty pomocą.

Faktyczny stan sprawy wskazuje, że wynagrodzenia wypłacane przez Instytut pracownikom biorącym udział przy realizacji projektu INNOTEX - w tym i Pani - nie są wypłacane bezpośrednio z wyodrębnionego rachunku bankowego, na który wpływają środki finansowe na realizację w/w projektu z tego powodu, że pracownicy nie są stroną zawartego z Komisją Europejską kontraktu, bezpośrednim zaś beneficjentem środków finansowych jest Instytut, który zobowiązany jest do gromadzenia uzyskiwanych środków pomocowych na wyodrębnionym rachunku bankowym i do ich rozliczania zgodnie z kosztorysem.
Wynagrodzenie, jakie Pani otrzymuje za udział przy realizacji projektu badawczego INNOTEX finansowane jest z środków obrotowych Jednostki, podczas gdy środki pomocowe wpływają bezpośrednio na wyodrębniony rachunek bankowy Instytutu - w tym przypadku zaś wynagrodzenie Pani nie jest finansowane z środków bezzwrotnej pomocy unijnej.

Powyższy stan faktyczny potwierdza brak podstaw do zastosowania zwolnienia określonego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec czego stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj