Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-415-8/07
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-415-8/07
Data
2007.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe
spółka komandytowa


Pytanie podatnika
Czy spółka komandytowa może zrezygnować od 2007 roku z prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na to, że jej przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 800.000 euro?
Tożsamy z
94348


Pismem z dnia nadania 29 czerwca 2007 r. (data wpływu 03 lipca 2007 r.) Pan X uzyskujący przychody w ramach „AG TRADING” spółka komandytowa, zwrócił się do tut. urzędu o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:spółka komandytowa, jest spółką osobową prawa handlowego, która rozpoczęła działalność w 2005 r.,w roku 2006 nie osiągnęła przychodu w równowartości 800.000,00 euro w przeliczeniu na PLN,od 01.01.2007 roku działalność spółki jest zawieszona,wspólnikiem spółki komandytowej jest obywatel francuski (37,40 % udziału)w spółce jest tylko 2 wspólników (obywatel polski i francuski – osoby fizyczne).

W związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem: czy spółka może zrezygnować od 2007 roku z prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na nieprzekroczenie ww. limitu obrotu ?

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanej sytuacji faktycznej przepisy nie zabraniają skorzystania z tego prawa ponieważ zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.) stosowanie ksiąg rachunkowych jest uwarunkowane jedynie limitem obrotu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 ustawy – Ordynacji podatkowej, wyjaśnia, co następuje:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w art. 24a ust. 1 wymienia podmioty, które z mocy tej ustawy są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Do tych podmiotów należą: osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą. Przepis ten daje zatem możliwość wyboru ksiąg o ile, jak wskazano w art. 24a ust. 4 tejże ustawy, uzyskane przez te podmioty przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej mniej niż równowartość kwoty określonej w przepisach o rachunkowości, a więc 800.000 euro. Jak wynika z treści powyższych przepisów, ich regulacji nie podlega jednak spółka komandytowa.

W myśl art. 1 § 2 w nawiązaniu do art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.) spółka komandytowa jest handlową spółką osobową i jako taka podlega normom zawartym w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.)Zgodnie z art. 2 ust. 1 powołanej ustawy, przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się m.in. do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej polskiej:1)spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,2)osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły, co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż spółka komandytowa winna prowadzić księgę rachunkową niezależnie od kwoty uzyskanego przychodu.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj