Interpretacja Urzędu Skarbowego w Leżajsku
US-PDM/415/4/5/2007
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDM/415/4/5/2007
Data
2007.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Leżajsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jak interpretować zapis art. 15a ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: … kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu?
Tożsamy z
148224, 147863


Działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),
  • art. 15a ust. 6, art. 15a ust. 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. u z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

po rozpatrzeniu wniosku Podmiotu z dnia 06.02.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pismem z dnia 06.02.2007 r., T. Sp. z o. o wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje od dostawców medialnych faktury wystawione w USD. W dniu 24.01.2007 r. Spółka otrzymała fakturę wystawioną dnia 15.01.2007 r. z terminem płatności 15.02.2007 r., kwota 392,85$. Z uwagi na fakt, iż Spółka nie zamknęła ksiąg rachunkowych, a faktura dotyczy opłat z roku 2006, zamierza ten koszt zaksięgować pod datą 31.12.2006.

W świetle powyższego stanu faktycznego Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, jak rozumieć zapis art. 15a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: ,,... kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzający dzień poniesienia kosztu’’? Zdaniem Wnioskodawcy Spółka winna przeliczyć wartość faktury po kursie z dnia poprzedzającego datę wpływu faktury tj. 23.01.2007 r.

Stanowisko organu podatkowego: Z ogólnej definicji kosztów wynika, iż koszty poniesione w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu - art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do ustalenia różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego należy opierać się na przepisie art. 15a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wskazuje, iż za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w przypadku braku faktury (....).

Zatem do przeliczenia waluty obcej, dla celów podatku dochodowego, przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu, o którym mowa w art. 15a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć kurs średni NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu przez kontrahenta zagranicznego, a nie datę otrzymania tych dokumentów.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Podatnika, iż wartość faktury należy przeliczyć po kursie z dnia poprzedzającego datę jej wpływu, należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj