Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-157/06/EP/II/06
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-157/06/EP/II/06
Data
2006.11.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpłatne kształcenie w szkole wyższej
podnoszenie kwalifikacji
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy opłaty za studia będą kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej działalności?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku uzupełnionego pismem z dnia w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej związanej z informatyką opłat za studia w Wyższej Szkole Zarządzania na kierunku - informatyka

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

Uzasadnienie

Pan prowadzi działalność gospodarczą miedzy innymi w zakresie informatyki. W celu zwiększenia profesjonalności swoich usług, a tym samym konkurencyjności swojej działalności, zwiększenia ilości kontrahentów oraz możliwości świadczenia szerszego rodzaju usług podatnik podjął naukę w Wyższej Szkole Zarządzania na kierunku informatyka. Zdaniem Pana kierunek studiów odpowiada profilowi prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Ukończenie studiów pozwoli bardziej rozwinąć działalność, oferować profesjonalne i kompleksowe usługi, co w sposób bezpośredni będzie miało wpływ na wysokość uzyskiwanych przychodów. Zdaniem podatnika wydatki z tytułu opłat ponoszonych na w/w studia będą stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/cyt. ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu.

Przesłanką zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest warunek, aby wydatek nie został ujęty w katalogu wydatków nie uznawanych w rozumieniu przepisów podatkowych za tego rodzaju koszt. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawa przewiduje szeroki wykaz omawianych wydatków. Zauważyć należy, że jest to lista zamknięta. Oznacza to, że wydatki wymienione w art. 23 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uznawane za koszty. Natomiast inne niewymienione w art. 23 wydatki mogą być uznane za koszt, o ile istnieje związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a przychodem z działalności gospodarczej.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których zalicza się wydatki za studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zamiar osiągnięcia przychodu. Za wydatki uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza należy uznać wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Wskazać należy również, iż na osobie która osiąga przychody z działalności gospodarczej, spoczywa ciężar wskazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych), a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj