Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US PDF/415-29/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PDF/415-29/07
Data
2007.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kierowca
zgodność prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującą od 01.01.2007 r. definicją


Pytanie podatnika
Czy usługi kierowcy można traktować jako działalność gospodarczą?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10.04.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że Pana stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 10.04.2007 r. (data wpływu do urzędu 13.04.2007 r.) zwrócił się Pan w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o zajęcie stanowiska czy przychód uzyskiwany przez Pana z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z działalności gospodarczej? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan przedsiębiorcą, figurującym w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy R. (wg zaświadczenie o wpisie, które zostało dołączone do wniosku przedmiot działalności określono jako: 50.20.A – konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, oraz 60.24 – transport drogowy towarów), a także jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Informuje Pan również, że na podstawie umowy zawartej z firmą P. sp. z o.o. z dnia 29.12.2006 r. świadczy Pan usługi związane z transportem drogowym polegające na kierowaniu pojazdami przewoźnika oraz wykonywaniu usług z tym związanych tj. załatwianiu formalności przewozowych, reprezentowaniu przewoźnika. Otrzymuje Pan różną ilość zleceń w każdym okresie rozliczeniowym. Szczegółowe kwestie związane z rozliczeniami Pana ze Zleceniodawcą regulowane są zgodnie z zawartą umową, której kopię dostarczył Pan wraz z wnioskiem. Stwierdza Pan, że w przypadku nie otrzymania zleceń od w/w bądź innej firmy ponosi Pan ryzyko prowadzonej działalności, gdyż nie uzyskuje Pan dochodów, a ponosi koszty. Nadmienia Pan także, że nie wykonuje zlecanych czynności w miejscu i czasie, ani pod kierownictwem Zleceniodawcy, a działalność może wykonywać osobiście lub udzielając dalszego zlecenia.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, pisze Pan, że świadczone przez Pana usługi stanowią działalność gospodarczą gdyż nie zostały spełnione ujemne przesłanki określone w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wg których za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną czynnością.

W sprawie odpowiedzialności wobec osób trzecich powołuje Pan art. 474 kodeksu cywilnego zgodnie, z którym dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Oznacza to, iż zasadą w prawie zobowiązań jest brak możliwości zwolnienia się z odpowiedzialności przez podmiot, który nie wykonuje osobiście zobowiązania, lecz posługuje się osobą trzecią. Według Pana zawsze w przypadku powierzenia wykonania przez dłużnika osobie trzeciej określonych czynności dłużnik wciąż będzie odpowiedzialny za spełnienie tego świadczenia. Sytuacja, gdy dłużnik mógłby zwolnić się z odpowiedzialności poprzez posłużenie się podwykonawcą (poza wyłączoną przez ustawą podatkową odpowiedzialność deliktową) jest obca zarówno praktyce gospodarczej jak i przede wszystkim regulacjom kodeksu cywilnego. Wobec powyższego sądzi Pan, że kierując się zasadą racjonalnego ustawodawcy, należy uznać, że regulacja art. 5b ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym dotyczy regulacji umownych pomiędzy zlecającym, a zleceniobiorcą dotyczących zakresu odpowiedzialności zleceniobiorcy wobec zleceniodawcy za szkody wyrządzone przez zleceniobiorcę klientom zleceniodawcy przy wykonywaniu powierzonych czynności. Jeśli zleceniobiorca nie jest zwolniony względem zleceniodawcy z odpowiedzialności za szkody wyrządzone jego klientom w toku wykonywania powierzonych czynności, uznać należy, że czynności te mają charakter działalności gospodarczej.

Przechodząc zaś do przesłanki wykonywania czynności w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, wskazuje Pan, iż również ta okoliczność nie ma miejsca. Zlecający wskazuje jedynie Pana firmie miejsce przeznaczenia towarów, zaś Pan ma swobodę, co do wyboru trasy i czasu, a zleconą czynność może Pan wykonywać osobiście lub przy zachowaniu wskazanej w umowie procedury za pośrednictwem osób trzecich. W takiej sytuacji czas wykonywania zleconej czynności może się różnić w zależności od wyboru trasy oraz liczby osób faktycznie zaangażowanych w kierowanie pojazdem. W rezultacie uważa Pan, że zarówno czas jak i miejsce wykonywanych przez Pana czynności nie są wyznaczane przez zlecającego.

Nadmienia Pan także, że nie została spełniona przesłanka wykonywania czynności pod kierownictwem zlecającego (przewoźnika). Kierownictwo polega na udzielaniu szczegółowych wskazówek i poleceń, co do sposobu wykonywania czynności, przy czym mają one charakter bieżący i wychodzą poza ramy samej umowy, na podstawie której świadczone są usługi. W Pana sytuacji podleganie kierownictwu przewoźnika oznaczałoby obowiązek stosowania się do wszelkich bieżących wskazówek przewoźnika, np. w zakresie obowiązku zmiany trasy lub obowiązku przyjmowania poszczególnych zleceń. Takie obowiązki, Pana zdaniem, na Panu nie ciążą.

Uważa Pan również, iż przy wykonywaniu powyższych czynności z całą pewnością ponosi Pan „ryzyko gospodarcze” gdyż liczba zleceń nie ma charakteru stałego i może się różnić w poszczególnych miesiącach.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie dokonując oceny stanu faktycznego i Pana stanowiska w sprawie, przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa stwierdza, że do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle przytoczonych przepisów za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Warunkiem uznania wskazanych rodzajów działalności za działalność gospodarczą jest prowadzenie jej we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Przychody z działalności nie mogą podlegać zaliczeniu do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 -9 ustawy o podatku dochodowym tj. ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, emerytury, alimentów, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stypendiów, działalności wykonywanej osobiście, działów specjalnych produkcji rolnej, nieruchomości, najmu, kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, odpłatnego zbycia nieruchomości, zbycia prawa wieczystego użytkowania i sprzedaży rzeczy. Prowadzona działalność nie jest jednakże działalnością gospodarczą jeśli:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wymienione powyżej negatywne przesłanki nie uznania czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą muszą być spełnione łącznie. Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nie uzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno - finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż świadczone przez Pana usługi są pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nadmienić jednak należy, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług kierowcy mieści się w innym przedmiocie niż określony Pana aktualnym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj