Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD/415/8/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/8/07
Data
2007.04.23



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
osoba bezrobotna
remont środków trwałych
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środki pomocowe
towar handlowy
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy uznać za koszt uzyskania przychodów wydatki na zakup towarów handlowych, wyposażenie i remont środków trwałych, które zostały pokryte z przyznanych bezrobotnemu przez Powiatowy Urząd Pracy jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 10 ust. 1 pkt 9, art.20 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 121, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21.02.2007 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na remont lokalu sklepowego, który został zaliczony do środków trwałych jest nieprawidłowe a w części dotyczącej wydatków na zakup towarów handlowych i wyposażenia jest prawidłowe.

W dniu 26.02.2007 roku wpłynął wniosek o interpretację prawa podatkowego w zakresie możliwości obciążania kosztów uzyskania przychodów wydatkami pokrytymi z przyznanych bezrobotnemu przez Powiatowy Urząd Pracy jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymane środki przeznaczyła Pani na zakup towarów handlowych, wyposażenia w postaci kasy fiskalnej, lad i regałów sklepowych, oraz na remont lokalu polegającego na wymianie drzwi wejściowych do lokalu sklepowego. Przedstawiając we wniosku stan faktyczny pisze Pani, że w/w wydatki poniesione zostały przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, które nastąpiło w styczniu 2007 roku. Prowadzona działalność gospodarcza w zakresie handlu opodatkowana jest na zasadach ogólnych stosownie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Pani, zakup towarów handlowych wprowadzi Pani do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spisem z natury na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Również pozostałe wydatki na zakup wyposażenia i remont, jako poniesione w celu osiągnięcia przychodu, spełniają w Pani ocenie wszelkie przesłanki do uznania za koszt uzyskania przychodu w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zatem, zapytanie Pani sprowadza się do rozstrzygnięcia czy poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wydatki zarówno na zakup towaru handlowego jak i na zakup wyposażenia oraz remont lokalu sklepowego mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle stwierdza co następuje: Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznawane są w oparciu o niżej wymienionych akty prawne :

  • ustawę z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz.1001 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 21.11.2005 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjecie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz. U. z 2005 nr 236 poz.2002 z późn. zm.).

Jednorazowa pomoc finansowa przyznana z Funduszu Pracy przez Powiatowy Urząd Pracy, na pokrycie wydatków związanych z podjęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowi przychód z innych źródeł na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9, w związku z art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak pomoc ta korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy. Środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane bezrobotnemu muszą być wykorzystane na utworzenie i rozpoczęcie działalności gospodarczej pod rygorem ich zwrotu. Przyczyniają się zatem do powstania przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

W art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdefiniowano pojęcie kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do w/w przepisu kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyte sformułowanie wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów wskazuje, że za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym ze źródłem przychodów oraz służy zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów. Oznacza to, iż wydatek sfinansowany ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjecie działalności gospodarczej będzie stanowił koszt uzyskania przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, gdyż spełnia kryterium zaliczenia do kategorii kosztów i jednocześnie nie jest wymieniony w art. 23 ustawy.

Wydatki te jednak mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero po uruchomieniu przez Panią działalności gospodarczej. W świetle powyższego zakupione przez Panią składniki majątku (wyposażenie sklepu) nie zaliczone do środków trwałych, stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie powołanego wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym w miesiącu oddania ich do używania.

Stosownie do przepisu § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) przedmiotowe składniki majątkowe, o wartości jednostkowej wyższej niż 1.500 zł, należy wpisać do ewidencji wyposażenia.

Ponadto, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej dokonała Pani nakładów związanych z lokalem użytkowym, który jak wynika z uzupełniającego pisma z dnia 02.04.2007 roku został zaliczony do środków trwałych.

Według przepisu art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W tym bowiem przypadku, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym, kosztem uzyskania przychodu będą odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 w/w ustawy. A zatem jeżeli wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego jakim jest lokal użytkowy, w/w wydatki można uznać za koszt uzyskania przychodu tylko poprzez odpisy amortyzacyjne. Jednak, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt uzyskania przychodów nie uważa się odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Oznacza to, że w przypadku sfinansowania ze środków Funduszu Pracy wydatków na nabycie, wytworzenie i ulepszenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczyć odpisów od części ich wartości, która była sfinansowana z w/w środków. W przypadku nie zaliczenia lokalu do środków trwałych nakłady na remont można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Dokonując rozstrzygnięcia w części dotyczącej wydatków na zakup towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy stwierdzić, iż jest Pani zobowiązana sporządzić spis z natury i wpisać jego wartość do podatkowej księgi przychodów i rozchodów co wynika z przepisów w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stosownie bowiem do § 27 ust. 1 powyższego rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych na dzień rozpoczęcia działalności, na dzień 1 stycznia i na koniec roku podatkowego, w razie zmiany wspólnika lub proporcji ich udziałów oraz likwidacji działalności.

Reasumując, stwierdzić należy, że w przedmiotowym stanie faktycznym, zakupione przez Panią, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej towary handlowe powinny zostać ujęte w remanencie początkowym, który to remanent podlegać będzie wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tak wiec, powyższe towary handlowe zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, w momencie ustalania dochodu z uwzględnieniem różnicy remanentów początkowego i końcowego.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe Pani stanowisko w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zakupu towarów handlowych oraz wyposażenia poniesionych przed rozpoczęciem działalności a sfinansowanych ze środków przyznanych z Funduszu Pracy. Natomiast uznaje za nieprawidłowe stanowisko zaliczenia do kosztów wydatków na remont środka trwałego sfinansowanych ze środków Funduszu Pracy a poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj