Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-10/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-10/07
Data
2007.04.27


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opłata roczna za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1.05.2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Tożsamy z
148911, 149165


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych za ustanowione przed dniem 1 maja użytkowanie wieczyste gruntów przekazanych do użytkowania przed tą datą - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko wg którego opłaty takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 5.03.2007 r. Gmina zwróciła się z zapytaniem związanym z następującym stanem faktycznym: Gmina jest właścicielem nieruchomości przekazanych w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i prawnym. Prawo użytkowania wieczystego gruntu powstało na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego pomiędzy właścicielem gruntu tj. Gminą a osobą fizyczną lub prawną albo z mocy prawa na podstawie decyzji administracyjnej organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. Przekazanie gruntów w użytkowanie wieczyste nastąpiło przed dniem 1.05.2004 r. Stosownie do przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego są ich organy wykonawcze . W związku z powyższym zgodnie z przepisem art. 71 ust. 1 i 4 cyt. ustawy nałożony został na Burmistrza obowiązek pobierania opłat za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty ustalone są w oparciu o wartość rynkową nieruchomości gruntowej określoną przez rzeczoznawcę majątkowego. Wysokość stawki procentowej opłaty rocznej uzależniona jest od celu na jaki grunt został oddany w użytkowanie.

Na tle przedstawionego powyżej stanu faktycznego Gmina zwróciła się z zapytaniem czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opłata roczna za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1.05.2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Gminy podatek VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1.05.2004 r. nie powinien być naliczany gdyż opłaty z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Jako podstawę swojego stanowiska Gmina wskazała przepis art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Jednostkę stan faktyczny, obowiązujący stan prawny oraz uwzględniając stanowisko zawarte w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w składzie 7 sędziów podjętej w dniu 8.01.2007 r. (sygn. akt I FPS 1/06) tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Gminę. Zgodnie z treścią przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel – stanowi o tym przepis art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. W słowniczku do ustawy o VAT, w art. 2 pkt 6 określono, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Mając na uwadze szerokie, ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru, zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT obejmuje grunty, Naczelny Sąd Administracyjny w wyżej wymienionej uchwale stwierdził, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że w przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed dniem 1.05.2004 r. nie podlega ona obecnie opodatkowaniu VAT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że będące przedmiotem niniejszej sprawy oddanie gruntów w wieczyste użytkowanie miało miejsce przed dniem 1.05.2004 r. W związku z powyższym opłata roczna za to użytkowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj