Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US PDF/415-26/07
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PDF/415-26/07
Data
2007.05.08



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
leki
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zakup leków?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7a-7g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.03.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że Pani stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 12.03.2007 r. (data wpływu do urzędu 19.03.2007 r.) zwróciła się Pani w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, o zajęcie stanowiska czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej może Pani odliczyć od dochodu wydatki za pobyt na leczeniu w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wezwaniem z dnia 04.04.2007r znak US.PDF/415-26/07 prawidłowo doręczonym w dniu 05.04.2007r. zobowiązano Panią do przedstawienia stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie. Pismem z dnia 11.04.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.04.2007 r.) dodatkowo wyjaśnia Pani, że posiada II stopień niepełnosprawności, leczy się na wirusowe zapalenie wątroby typu C połączone z marskością wątroby, a leczenie to polega głównie na zażywaniu drogiego leku, które odbywa się w szpitalu MSWiA w Warszawie. Do końca 2005 r. lek ten był podawany Pani na koszt szpitala, a od 2006 r. za lek ten zmuszona jest Pani płacić. Płatności dokonuje Pani w kasie szpitala i dotyczy ona wyłącznie odpłatności za lek. Po dokonaniu zapłaty Szpital wystawiał Pani fakturę VAT. Pomimo, iż odpłatność dotyczyła wyłącznie leku, Szpital w treści wystawionej faktury wpisywał „hospitalizacja na oddziale chorób wewnętrznych i hepatologii”.

Pani zdaniem, z uwagi na fakt, że wydatkowane kwoty dotyczyły wyłącznie zakupu leku ma Pani prawo, poniesione w związku z tym koszty uwzględnić w tzw. uldze rehabilitacyjnej w rocznym rozliczeniu.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie zważył, co następuje.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa warunki jakie konieczne trzeba spełnić, aby odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne. W myśl art. 26 ust. 7d w/w ustawy warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Powołując się na art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, od dochodu można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W nawiązaniu do art. 26 ust. 1 pkt 6 i stosując się do art. 26 ust. 7a pkt 12 w/w ustawy, od dochodu można odliczyć wydatki na: leki - w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100,- zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Natomiast art. 26 ust. 7c mówi, iż wydatki na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust.7a pkt 7, 8 i 14.

Przedstawiając stan faktyczny stwierdza Pani, że od 2006 r. płatności za lek pn. interferon dokonywała Pani w kasie szpitala oraz że była to płatność wyłącznie za lek. Szpital wystawiał Pani fakturę VAT wpisując w treści „hospitalizacja na oddziale chorób wewnętrznych i hepatologii”.

Warunkiem koniecznym do dokonania odliczenia w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków na zakup leków jest posiadanie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Faktury VAT wystawione dla Pani przez Szpital dokumentują poniesienie wydatku za „hospitalizację na oddziale chorób wewnętrznych i hepatologii”, a tego typu wydatek nie został wymieniony wśród wydatków uznawanych za poniesione na cele rehabilitacyjne. Nie posiada Pani natomiast dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatków na zakup leków. Udokumentowanie faktu wydatkowania środków na zakup leków jest warunkiem niezbędnym aby móc dokonać odliczenia z tego tytułu.

Uwzględniając powyższe oraz mając na uwadze zaprezentowany stan faktyczny i prawny stwierdzić należy, że poniesione przez Panią jako osobę niepełnosprawną w 2006 r. wydatki udokumentowane opisaną i dołączoną do wniosku fakturą nie uprawniają do skorzystania z odliczenia z tytułu wydatków na zakup leków w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, a zatem postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj