Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DP/443-17/07
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/443-17/07
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne świadczenie usług powinno być ewidencjonowane dla potrzeb podatku VAT?


Pismem z dnia 11 kwietnia 2007r. (złożonym do tutejszego organu podatkowego w dniu 13.04.2007r.) Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej ewidencjonowania dla potrzeb podatku VAT nieodpłatnie świadczonych usług.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i świadczy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jedną z podstawowych działalności firmy jest świadczenie usług myjni samochodowej. Spółka za wykonaną usługę w ramach tzw. „gratisów” wydaje swoim klientom talony na nieodpłatne mycie samochodów. Zdaniem Podatnika Spółka nie ma obowiązku ewidencjonowania nieodpłatnie świadczonych usług nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odrębnym postanowieniem stwierdzono, że wskazane we wniosku nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (tj. nieodpłatne świadczenie usług mycia samochodów) przez Spółkę jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Następnym postanowieniem stwierdzono, iż Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nieodpłatnym świadczeniem usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zapis zawarty w art.109 ust.3 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stanowi, iż podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłączenie czynności zwolnione od podatku na podstawie art.43 i 82 ust.3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art.120 ust.15, art.125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W myśl regulacji art. 90 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 na podstawie art. 90 ust. 2 ww. ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Powyższą proporcję należy ustalić jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję tą określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Obliczoną proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej – art. 90 ust. 3 i ust. 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust.10 cyt. ustawy w przypadku, gdy określona proporcja:

1)przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;2)nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, podatnik stosownie do art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, że Spółka ma obowiązek ewidencjonowania nieodpłatnie świadczonych usług mycia samochodów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę jest nieprawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj