Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PDpr-423/1/07
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDpr-423/1/07
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
członkowie
diety
fundacje
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy Fundacja może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji oraz czy wypłacone koszty podróży służbowych są dla Fundacji kosztami uzyskania przychodów?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 oraz art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), w związku z art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 08.01.2007 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

- czy Fundacja może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji oraz czy wypłacone koszty podróży służbowych są dla Fundacji kosztami uzyskania przychodów -

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że Fundacja może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji w wysokości faktycznie poniesionych kosztów lub w formie ryczałtu oraz, że wypłacone koszty podróży służbowych Fundacja ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 11.01.2007 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta czy Fundacja może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji oraz czy wypłacone koszty podróży służbowych są dla Fundacji kosztami uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że: Zgodnie ze statutem podstawowym przedmiotem działania Fundacji jest utrzymanie w ruchu zabytkowej wąskotorowej kolejki leśnej Fundacja prowadzi działalność handlowo usługową. Członkowie Rady Fundacji oraz członkowie Zarządu Fundacji nie mają podpisanych z Fundacją umów o pracę ani umów zlecenia, pełnią funkcje społecznie. Uchwałą Rady Fundacji przyznano członkom Zarządu diety za każde posiedzenie po 100 zł. Fundacja nie ustanowiła we własnym regulaminie, uchwale lub statucie możliwości zwrotu należności z tytułu podróży osób nie będących pracownikami.

Według wnioskodawcy, Fundacja może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji w wysokości faktycznie poniesionych kosztów lub w formie ryczałtu oraz, że wypłacone koszty podróży służbowych dotyczące zarówno członków Rady Fundacji jak i członków Zarządu Fundacji, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji (postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe).

Wyjaśnia się, że ustawową definicję kosztów uzyskania przychodu podatników będących osobami prawnymi zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w tym artykule kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Uwzględniając powyższe, za koszt uzyskania przychodów mogą być uznane tylko takie wydatki, które spełniają jednocześnie dwa warunki tj.:

  • zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
  • nie zostały wyszczególnione w art. 16 ust. 1 ustawy.

Ocena, czy w konkretnym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością uzyskania przychodu zachodzi związek przewidziany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winna doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania przez podatnika przychodu z danego źródła. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz by był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania przychodów z tego źródła.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Wypłacone wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji na rzecz tych osób są zatem kosztem uzyskania przychodów, natomiast inne wydatki nie będące świadczeniami z odrębnego stosunku cywilnoprawnego, takie jak zwrot kosztów delegacji, nie mogą być brane za koszty podatkowe.

Uwzględniając, iż z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego brak jest regulacji wyznaczających zasady zwracania kosztów podróży służbowych innym osobom niż pracownikom, kwestie ewentualnych uprawnień do zwrotu kosztów podróży członkom władz statutowych osoby prawnej nie będących jej pracownikami należy rozpatrywać na podstawie przepisów bądź postanowień regulaminów, uchwał i statutów osoby prawnej, określających ich prawa i obowiązki, zakres oraz warunki zwrotu ww. należności. W sytuacji, gdy postanowienia regulaminów, uchwał lub statutów przewidują zwrot należności z tytułu podróży osób nie będących pracownikami pozostających w związku z realizacją zadań osoby prawnej zwrot kosztów stanowi koszt uzyskania osoby prawnej.

Biorąc pod uwagę fakt, że Fundacja nie ustanowiła we własnym regulaminie, uchwale lub statucie możliwości zwrotu należności z tytułu podróży osób nie będących pracownikami oraz wyłączenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 38a dotyczące członków Rady Fundacji, stanowisko wnioskodawcy który uważa, że może zwracać koszty podróży służbowych członkom Rady Fundacji i Zarządu Fundacji w wysokości faktycznie poniesionych kosztów lub w formie ryczałtu oraz, że wypłacone koszty podróży służbowych dotyczące zarówno członków Rady Fundacji jak i członków Zarządu Fundacji ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – uznano za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj